Aby sa u vás cítil ako doma

pred 9 mesiacmi

Už sa to začalo! Predaj vianočných stromčekov je v plnom prúde. Rátajte s tým, že symbol Vianoc má byť v byte viac ako 14 dní.

Odporúča sa preto postaviť ho do stojana, kde sa dá naliať voda. Vodu treba dopĺňať každý deň. Hlavne veľké stromy môžu „vypiť“ aj liter vody za deň.

Pomôže tabletka

Praktické skúsenosti dokazujú, že niektoré stromčeky sa udržia lepšie, ak sa im do vody prihodí šumivá tabletka s kyselinou acetylsalicylovou. Je to v podstate tabletka proti boleniu hlavy, ktorá sa predáva pod obchodným názvom aspirin, acyplyrin, anopyrin a iné. Tá pôsobí presne tak, ako prášok, ktorý vám kvetinárka pribalí ku kytici kvetov. Týmto spôsobom sa zlepší schopnosť stromčeka nasávať vodu. Žiaľ, tvrdí sa, že táto finta platí pre smrek obyčajný, ale nemá efekt pre nordmannskú jedľu.

Nordmannská vydrží aj bez vody

Niektoré stromčeky sa predávajú zašpicatené tak, že spodných približne 10 až 15 cm kmeňa je zbavený kôry. Na jednej strane sa takého stromčeky lepšie montujú do stojana, na druhej však stromček nemá takú schopnosť nasávať vodu. Len kmeň s kôrou si vie nasať vodu z nádoby. Avšak nordmanská jedľa sa dobre udrží v obývačke dlhší čas aj bez vody.

Aký stojan je najlepší?

Na trhu je veľké množstvo všelijakých stojanov – s nádobou na vodu aj bez. Ale všetky stojany majú tú nevýhodu, že naši muži si musia ľahnúť pod stromček a štelovať skrutky. Často aj tak nevedia stromček poriadne upnúť, aby stál rovno. Nezostáva nič iné, len tá stará osvedčená fi nta – šnúra a radiátor.

„Máme už roky skúseností s predávaním vianočných stromčekov. Veľa zákazníkov si spolu so stromčekom u nás kupuje aj stojan. Pre zákazníkov je najdôležitejšie, aby bolo jednoduché vložiť stromček do stojana a aby bez veľkej námahy stál rovno,” hovorí Jarka Oberthon, ktorá pre Košičanov pestuje vianočné stromčeky v Dánsku.

Vymysleli svoj vlastný

„Veľa rokov sme takýto stojan nevedeli zákazníkom ponúknuť. Až sa nám podarilo vyvinúť ‚inteligentný stojan‘ Smarttree. Je vyrobený z plastu a pozostáva z dvoch častí. Zo samostatného stojana a vnútorného násadca,” predstavuje novinku Jarka. A ako to funguje? Násadec sa vyberie zo stojana a nasunie na kmeň stromčeka, ktorý leží na zemi. Po jeho nasunutí stromček zdvihneme a zasunieme do stojana. Niekoľkými údermi o zem sa stojan uzavrie. „Teraz stačí iba stromček narovnať do zvislej polohy – a je to.”

Bude stáť rovno

Nevýhodou tohto stojana je, že sa do neho vmestí len veľmi málo vody. Výhodou však je, že na umiestnenie stromčeka do stojana nepotrebujeme žiadne náradie, dá sa vždy postaviť do zvislej polohy a stojan je cenovo prístupný. Jediné, na čo treba pamätať je, že stromček musí byt zašpicatený profesionálnym prístrojom na vianočné stromčeky. Stojan je vhodný pre stromčeky do výšky 2 metrov a dá sa kúpiť s násadcom s priemerom 50 alebo 60 mm.

Ako funguje stojan smarttreee si môžete pozrieť vo videu, ktoré nájdete na: www.smarttree.dk/

(JV)
Foto: Veronika Janušková