Aby vám nebolo horúco

pred 1 rokom

Na leto sa tešíme všetci napríklad aj preto, že si užijeme veľa slnka. Niečo iné je ale vyhrievať sa niekde pri vode a niečo oveľa menej príjemné je potiť sa doma, keď nám slnečné lúče cez okná roztápajú domácnosť.

Existuje viac riešení, ako nepríjemnú horúčavu zmierniť. Asi najjednoduchšie je si dať namontovať vonkajšie žalúzie.

Tým, že medzi sklo svojho okna a slnečnú páľavu postavíte prekážku, okenné sklo sa nerozohreje a neprenáša tak teplo do vnútra miestnosti. To nemá čo rozpáliť a vy si tak v lete môžete užívať v pokoji domova príjemnú chladnejšiu klímu.

 

Klasika

Klasické vnútorné žalúzie asi nemusíme predstavovať. Stretol sa s nimi vari už každý z nás, a to či v podobe zvislých látkových pruhov alebo vodorovných líšt. Sú cenovo dostupné a rýchlo sa montujú. Oveľa účinnejšie však je, ak takéto zatienenie umiestnite z vonkajšej strany okien.

 

Dva varianty

Pri priamom vonkajšom zatienení okien si môžete vybrať z dvoch variantov: buď sa rozhodnete pre žalúzie alebo rolety. Potom už sa môžeme riadiť podľa toho, čo sa vám páči, ako veľmi to má byť stabilné a bezpečné. Navyše si môžete vybrať medzi ručným ovládaním, alebo za vás prácu urobí malý, tichý a ukrytý motor.

 

Rolety

Rolety poznáte ako ochranu na výkladoch obchodov. V princípe podobné si môžete zaobstarať aj vy. Roletový pancier, ako sa nazývajú dohromady nad sebou umiestnené lamely, môžete vyrolovať do schránky umiestnenej nad oknom. Pospájané plastové alebo hliníkové lamely sú upevnené v postranných lištách.

 

Žalúzie

Podobne sú k fasáde a oknu uchytené aj vonkajšie žalúzie, ktoré môžu byť aj drevené. Fungujú na rovnakom princípe ako tie vnútorné. Môžete si ich lamely natočiť, ako budete potrebovať, takže aj cez ne uvidíte vonku, slnko vám nerozpáli podlahu a nábytok a navyše ešte pritom v pokoji otvoríte okno a vyvetráte si.

 

Výhody

Obe možnosti vonkajšieho tienenia ponúkajú nielen výhodu maximálneho zatienenia pred slnkom, ale aj pred veľmi nepriaznivým počasím, takže vaše okná priamo chránia napríklad pred krúpami a pod. Životnosť okien sa tak predlžuje.

Výhody ale zatienením, ochranou okien a tepelno-izolačnými vlastnosťami nekončia. Rolety navyše dokážu aj brániť prenikaniu hluku do miestnosti. Vonkajšie žalúzie to „vedia“ trochu slabšie, ale ak ich úplne sklopíte, je to lepšie. Ak takéto zatienenie použijete na zakrytie okien v spálni, neprebudia vás ani prvé slnečné lúče či smetiari vyprázdňujúci kontajnery.

 

Bezpečnosť

Vonkajšie rolety môžu zvýšiť bezpečnosť vášho domova či chaty. Tie odolnejšie typy s motorickým vysúvaním a spúšťaním totiž nedovolia zlodejovi ich nadvihnutie a navyše je možné si ich objednať aj s uzamykaním.

 

Údržba žaluzií
Ideálne je čistiť žalúzie 2x ročne – pred letom a pred zimou. Najprv ich sklopte do zvislej polohy. Opláchnite vodou. Umývajte mydlovou vodou či vodou s prídavkom prostriedku na umývanie riadu. Použite špongiu alebo mäkkú handričku. Nakoniec nečistoty spláchnite. Ak je to možné, použiť môžete záhradnú hadicu, parný čistič alebo vysokotlakový čistič nastavený na nižší výkon.

Podľa čoho vyberať
Žalúzie sa od seba líšia tvarom lamiel, teda spôsobom, akým sa prekrývajú. Najžiadanejším typom sú žalúzie s lamelou v tvare písmene C, ktoré po vytiahnutí nezaberú toľko miesta v okennom otvore. Technicky dokonalejšie lamely Z sú na hranách vybavené gumovým tesnením, ktoré zaisťuje ich dokonalé a tiché doklopenie a tým aj absolútnu tmu.

 

Foto: shutterstock

 

Čítajte viac: