Aj malý byt sa dá útulne zariadiť

pred 1 rokom

Domov je tam, kde sa cítite najlepšie. Je jedno, či bývate vo veľkom dome alebo v jednoizbovom byte. Je pravda, že v menších priestoroch sa človek môže cítiť stiesnene. V súčasnosti existuje však mnoho trikov, ako svoj byt opticky zväčšiť.

 

Jednotné farby sú základom

Priestor musíte jednoducho využívať efektívnejšie, či už to bude pomocou rozkladacieho alebo výsuvného nábytku. Začnite úplne od základov. Svetlé farby váš domov opticky zväčšia. Nemusíte hneď využívať bielu. Pravidlom je na steny naniesť svetlé odtiene. Na strope dbajte o jednotné farby, aby váš domov nepôsobil skľučujúco. Základom je však celý byt zjednotiť. Netýka sa to len farby stien, ale aj podláh. Zabudnite na obrovské koberce. Zvoľte originálne kúsky a položte ich iba na jednotlivé časti podlahy pre zútulnenie. Zaujímavým prvkom sú zrkadlá. Dodajú priestoru vyvážený optický klam a priestor bude vyzerať väčšie. Zaveste ich do úzkej chodby alebo obývačky. Nebojte sa ich vymeniť za obrazy.

 

byvanie (1)

 

byvanie (3)

 

Zvoľte skladací nábytok

V malom byte musíte využiť každé voľné miesto. Preto si zabezpečte nábytok s viacerými policami a ukladacím priestorom. Nekupujte masívne kúsky, ktoré síce možno vyzerajú pekne, ale urobia viac neplechy ako úžitku. Najlepšou voľbou sú malé stolíky, stoličky, pohovky alebo prenosné taburetky. Stavte na vstavané skrine či skladacie sedačky, kde môžete skryť veci, ktoré nechcete vystavovať všetkým na obdiv. Na jednom mieste tak budete mať všetko, čo by ste inak mali po celej izbe.

 

byvanie (4)

 

Čo tak odstrániť dvere?

Pre zväčšenie priestoru odstráňte dvere, ktoré pri ich otvorení zaberajú veľa miesta. Nahraďte ich napríklad závesmi. Do spálne zvážte kúpu sklápacej postele. Podobne ako v spálni väčšinu priestoru zaberá posteľ, v kuchyni to je zase stôl. Na steny skúste upevniť police, skrinky, vešiaky. Všetko však s dizajnérskym cítením.

Byt preplnený nábytkom žiadnemu oku neulahodí. Skúste jednotlivé veci selektovať a zbavte sa tých, ktoré nepotrebujete. Riaďte sa pravidlom: Menej je viac.

 

Foto: shutterstock