Aká je ideálna sedačka do vašej obývačky?

pred 1 rokom

Veľká či malá, sedacia súprava býva dominantou obývacej izby. Trávime na nej čas pred televízorom, s knihou v ruke alebo len tak leňošíme. Dôležité je, aby sme sa na nej cítili pohodlne a zároveň, aby ladila s ostatnými komponentmi izby. Akú si zvoliť a na čo treba pri jej výbere prihliadať?

 

Správna veľkosť

 

Pri výbere a kúpe sedačky určenej do malého priestoru sa vám môže stať, že obývacia izba novú sedaciu súpravu jednoducho neunesie. Preto si treba dávať pozor, do akej sedačky sa zamilujete. Musíte totiž brať ohľad na rozmery priestorov a účel sedačky. Budete na nej sedávať dvaja alebo sa u vás pravidelne striedajú návštevy? Pokiaľ je vás málo, nemajte veľké oči, postačí vám aj dvojsedačka, ktorá v obývacej izbe pekne vynikne a zároveň aj ušetríte. Ak aj napriek malým priestorom potrebujete usadiť viac ľudí, namiesto veľkej sedačky, ktorá zaberie celý priestor, zvoľte radšej viac menších sedačiek.

 

shutterstock_401538130

 

Ďalším parametrom sedacej súpravy je jej výška. Pri vyššej sedačke (zvyčajne nad kolená) sa z nej oveľa ľahšie vstáva a neláka vás to pohodlne sa na nej rozvaliť, preto sa odporúča umiestniť ju do oficiálnejších priestorov, napríklad do kancelárií. Ocenia ju aj starší ľudia, ktorí sa do nej nezaboria a jednoduchšie sa z nej opäť postavia. Tá nižšia (pod kolená) pôsobí pohodlnejšie a príjemne sa do nej zaboríte. Je vhodné ju doplniť rôznymi vankúšikmi.

 

Tvar a materiál

 

Sedačka môže byť rovná, v tvare písmena L alebo U. Záleží to od priestoru obývačky, ale aj od vášho vkusu. Sedacia súprava v tvare písmena U sa viac hodí do väčších priestorov, kde dostatočne vynikne a vytvorí priestor na oddych. Rohová sedačka v tvare písmena L sa dá poskladať podľa ľubovôle, podľa toho, či si želáte dlhšiu alebo kratšiu.

 

shutterstock_274803950

 

Ak si vyberáte materiál, musíte zohľadniť niekoľko faktorov. Staviť treba predovšetkým na kvalitu, lebo sedačku si nekupujete na jednu sezónu. Kožená sedačka vyzerá luxusnejšie, ľahko sa čistí a udržiava, pri čalúnených vám hrozí, že sa skôr zašpinia či ošúchajú. Najmä ak máte doma deti alebo štvornohých miláčikov. Oba materiály majú svoje pre aj proti. Koža je v zime chladivá, v lete sa na ňu doslova prilepíte. Čalúnené pohovky sú naopak príjemnejšie na dotyk a farebná škála je oveľa pestrejšia.

 

shutterstock_94320652

 

Aj pri výbere farby však treba zohľadniť to, že sa na ňu budete dívať každý deň niekoľko rokov. Preto sú praktické neutrálne farby, ktoré ladia so všetkým. Obývačku potom ľahko oživíte farebnými doplnkami. Báť sa však netreba ani odvážnejších farieb. Sedačka tak bude skutočnou dominantou obývacej izby, nie kus nábytku, ktorý splynie s prostredím.

 

A aké sú súčasné trendy?

 

Dizajnéri uprednostňujú najmä svetlé farby, ktoré presvetlia celý priestor. V kurze sú biele či béžové sedačky. Ak ich doplníte vankúšmi výrazných farieb, pozornosť návštevy pritiahnete práve na vašu sedačku. Sedacia súprava neutrálnej farby v kombinácii s farebnými doplnkami dodá vášmu priestoru nielen čisté línie, ale aj energiu a šmrnc.

shutterstock_282250556

 

 

 

Mária Dunajčanová
Ilustračné foto: shutterstock