Ako polievať kvety keď ste na dovolenke

pred 1 rokom

Leto a čas dovoleniek bežia v plnom prúde. Každý, kto môže, sa snaží vyjsť na pár dní niekde k vode. Ale voda v tom čase bude chýbať vašim izbovým kvetom. Ako tomu predísť?

Poprosiť susedov? Vložiť dôveru do rúk dospelého syna? To sú otázky, ktoré trápia hlavne ženy, keď sa chystajú na dovolenku. Celý rok sa o kvietky poctivo staráte a v priebehu týždňa o nich, hádam, neprídete…

 

mimosa-01_502x750Jednoduché riešenie

Tento problém sa dá riešiť veľmi jednoducho. Poslúžia samozavlažovacie nádoby. Známejšie sú však z pestovania okrasných rastlín, muškátov či petúnií na terasách a balkónoch. Na rovnakom princípe fungujú aj nádoby do interiéru. Rastliny tak majú dostatok vody aj počas vašej neprítomnosti a z dovolenky sa môžete vrátiť bez obáv, že by vám niektorá rastlina uschla.

 

Spojené nádoby

Spodnú časť týchto kvetináčov tvorí rezervoár vody, do horného „poschodia“ sadíme rastliny. Voda vzlína ku koreňom pomocou knôtov alebo po čase si sama rastlina spustí korene do rezervoára. Rozdiel oproti balkónovým nádobám je v odtokovom otvore. Veľké hrantíky sú vybavené odtokovým otvorom, aby prebytočná voda v čase dažďa mohla voľne odtekať. U interiérových nádob otvor nie je, preto sa výška hladiny v rezervoári kontroluje pomocou odmerky. Aby nedochádzalo k zbytočnému premokreniu rastliny, dôsledne dodržujte pri polievaní značku maximálnej hodnoty hladiny vody v zásobníku. Tým dodržíte aj veľmi potrebnú vzduchovú medzeru medzi substrátom a hladinou vody.

 

Ako sadiť

Vysádzanie kvetov do takýchto nádob nie je nič zložité. Na dno vnútornej nádoby môžete, ale nemusíte, dať drenážnu vrstvu. Ak použijete knôt, dávajte pozor, aby bol nad drenážnou vrstvou a dotýkal sa substrátu. Na ňu vysypte substrát, do ktorého môžete vmiešať aj dlhodobo pôsobiace hnojivo pre izbové rastliny.

Rastlinu vyberte zo starého kvetináča a zasaďte v rovnakej výške, ako bola v pôvodnej nádobe, a zalejte. Prebytočná voda steká do rezervoára pod rastlinou. A pri ďalšej zálievke už iba dopĺňajte vodu v rezervoári a rastlina si ju berie podľa potreby sama. Doplňovanie vody do rezervoára sa môže mierne líšiť. Niektoré nádoby sú vybavené nalievacím otvorom, u iných vodu dopĺňate zálievkou rastliny.

 

Farby aj tvary

Určite sa nemusíte obávať, že sa vám tieto nádoby nehodia do domácnosti. Výber farieb, tvarov aj veľkostí je veľmi široký. Niektoré typy sa dokonca predávajú tak, že vonkajšie nádoby môžete meniť bez zdĺhavého presádzania. Takže ak si predsieň premaľujete z modrej na ružovú, kúpite si nový ružový obal a vnútornú časť doň jednoducho prehodíte.

 

Foto: smein.com