Ako sa rozhodnúť pre správne záclony?

pred 7 mesiacmi

Ak chcete interiér svojho domu či bytu zútulniť, určite by ste nemali zabúdať na záclony a závesy. Pri ich výbere treba brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov.  

Predtým, ako si kúpite záclonu či záves, potrebujete v prvom rade spoľahlivé garniže. Mali by byť dostatočne kvalitné, aby nehrozilo, že sa pod váhou nového interiérového doplnku zrútia a niekomu ublížia. 

Rozhodujúca je dĺžka garniže

Aby záclona nezavadzala pri otváraní okna, k jeho šírke treba pripočítať približne 15 centimetrov navyše. Ak si chcete zaobstarať záves, budete ich potrebovať až 25. 

Najčastejšie sa používajú dva typy garniží. Prvým sú stropné koľajnice, ktoré sa upevňujú priamo k stropu a k bočnej stene, zvyčajne sa zakrývajú predným krytom. Druhou možnosťou sú tyčové garniže, ktoré sa umiestňujú iba k bočnej stene. Kvôli rôznorodým koncovkám a pestrému dizajnu patria medzi najvyhľadávanejšie. 

Ako pri výbere postupovať?

Skvelým tipom, ako nájsť vhodný záves do svojho interiéru, je vziať si so sebou do predajne rôzne vzorky. Môžu to byť útržky dekoračných látok, z ktorých je vyrobená vaša sedacia súprava alebo poťahy na vankúše či odfotená vzorka koberca. 

V obchode si najskôr vytipujte záclony, ktoré sa do vášho interiéru hodia štýlovo, až potom začnite s primeriavaním ku vzorkám, ktoré ste si doniesli z domu. Zrejme budete prekvapení, koľko druhov, farieb a vzorov môžu mať ,,obyčajné záclony“ a aké je ťažké nájsť medzi nimi ten dokonalý odtieň. 

Farbu, materiál a typ záclony musíte podriadiť dizajnu interiéru a prispôsobiť farbám, ktoré sú v ňom zastúpené. Ak potrebujete záclony do moderného priestoru, kde dominujú prírodné materiály a prevažujú v ňom teplé odtiene farieb, bude veľkou chybou, ak si vyberiete biele záclony s výraznou čipkou alebo nejaké lesklé. Obidva typy budú vo vašom interiéri pôsobiť veľmi lacno. Naopak, siahnuť by ste mali po záclone v prírodnej bielej, smotanovej, svetložltej či odtieňoch béžovej farby. 

Riasenie záclony

Určite nešetrite na množstve látky, pretože záclona bude po zavesení vyzerať, že sa buď niekto pri počtoch pomýlil, alebo že je zvlnená len tak ,,aby sa nepovedalo“. Majte na pamäti, že krásu záclony môžete vďaka bohatému riaseniu veľmi dobre umocniť. Aby to nebolo prehnané, ale ani príliš fádne, optimálne riasenie je na dvojnásobok šírky okna. 

Záclony na mieru

Ak ste sa rozhodli, že si dáte záclonu podľa svojich predstáv ušiť, nechajte to na profesionálov. Pri šití na vlastnom šijacom stroji sa môže stať, že sa záclona bude trhať alebo že našijete zle riasiacu pásku či medzera medzi podlahou a záclonou nebude vo všetkých bodoch rovnaká. Myslite na to, že krajčírky v profesionálnych dielňach majú špeciálne stroje, a keď prácu zveríte do ich rúk, vyhnete sa nedokonalostiam.


(IP)
Foto: shutterstock