Ako sa zbaviť nepríjemného hmyzu

pred 1 rokom

Nepríjemné bzučanie pri hlave a neustále poletovanie dokáže mnohých vytočiť. A pobehovať stále s plácačkou na muchy je veľmi únavné. Navyše hmyz môže byť tiež prenášačom rôznych chorôb.

Ako sa účinne zbaviť týchto nepríjemností? Hmyz nemôžeme úplne vykynožiť, ale jeho množstvo sa dá aspoň zmenšiť pomocou pár trikov.

 

Siete

Jedna z dobrých prevencií proti muchám v bytoch a domoch sú špeciálne sieťky do okien a dverí. Existuje viac druhov, napríklad pevné, ktoré sú namontované v rámoch, alebo sú aj také, ktoré sú v pásoch pripevnené suchým zipsom na horný rám napríklad balkónových dverí. Jednotlivé pásy sú trochu prekryté a tým sťažujú prelet hmyzu do izby. Výhodou týchto zariadení je, že vzduch prúdi dovnútra, ale muchy (dokonca aj komáre či iný dotieravý hmyz) nemajú šancu preniknúť.

 

Mucholapky alebo elektrický lapač

Ďalšie účinné riešenie proti otravným muchám sú klasické mucholapky za pár centov, ktoré kúpite napríklad v drogériách či domácich potrebách. Ich nevýhodou je odpudivý vzhľad. Keď sa tomu chcete vyhnúť, použite elektrický lapač hmyzu. Je drahší než mucholapky, ale zato sa nemusíte starať o vyhadzovanie nevzhľadných mucholapiek posiatych muchami.

 

Ďalšie elektronické prístroje

Moderné a účinné elektronické prístroje sú napríklad rôzne odparovače alebo odpudzovače do zásuvky. Odparovač vypúšťa pre hmyz neznesiteľné látky, odpudzovač vysiela pre nás nepočuteľné, ale pre hmyz odpudzujúce zvuky. Sú kompaktnejšie než elektrický lapač. Odpudzovač hmyzu môže fungovať aj na baterky, preto je vhodný do každého stanu alebo chaty bez elektriny.

 

Vlastnoručne vyrobený lapač

Aj doma vyrobený lapač môže byť proti muchám veľmi užitočný. Stačí iba prázdna plastová fľaša, do ktorej nožnicami urobte dierky veľkosti hrášku (do hornej polovice fľaše). Potom na dno nalejte ovocný sirup alebo sladký nápoj. Pomocou povrázku fľašu prichyťte a zaveste. Ak nie ste veľmi zručný, podobný lapač sa predáva aj v kuchynských potrebách. Je tiež skvelý na chytanie ôs.


Pomôžu aj prírodné odpudzovače

Vedeli ste, že aksamietnice či muškáty odpudzujú muchy?

Ich vôňa je prírodným odstraňovačom dotieravých múch, preto ich môžete pestovať pod oknami alebo priamo na balkóne či vonkajšom parapete. Dokonca aj levanduľa a bazalka môžu muchám nepríjemne voňať.

Na komáre zas zaberá niečo iné. Stačí rozkrojiť 1-2 limetky na polovicu a zastrkať do nich obyčajný klinček. Postavte si voňavý odpudzovač na okennú rímsu a komáre budú mať vstup razom zakázaný. Menej voňavý pre ľudí je cesnak. Ale ešte viac pre tento hmyz. Niekoľko posekaných strúčikov dajte do misky a rovnako ako v prvom prípade položte k oknu alebo počas vašej záhradnej párty doprostred stola.

 
limetky_s_klincekami-1024x683

 

Foto: shutterstock