Ako správne umývať okná

pred 1 rokom

Iba málo ľudí rado upratuje a ešte menej z nich umýva okná. Túto činnosť si však viete uľahčiť, pokiaľ získate správne informácie a potom aj správny grif.

Stalo sa akousi tradíciou, že umývanie okien patrí k veľkému upratovaniu, ktoré sa robí pred Veľkou nocou a pred Vianocami. Tieto dni však nie sú veľmi vhodné. V decembri je už zima a čistiace prostriedky na skle zamŕzajú. Pred jarnými sviatkami zas zvykne byť premenlivé počasie a často prší. Ale ani tridsaťstupňové teploty v lete nevyhovujú, pretože voda či čistiace prostriedky sa rýchlo odparia.

 

Okenné rámy

Celý proces umývania začnite pri okenných rámoch. Umývací prostriedok naneste na utierku z mikrovlákna alebo celulózovú hubku. Osvedčili sa také, ktoré majú bielu zdrsnenú plochu. Starostlivo rámy vyutierajte. Pozornosť venujte miestam okolo kľučky, ktorých sa dotýkate najviac. Nikdy nepoužívajte prípravky s prímesou piesku alebo rozpúšťadla. Rámy by ste poškodili.

 

Zbavte sa hrubej špiny

Ak ste rámy poriadne umyli, nasledujú sklá. Do vody vo vedierku namočte opäť utierku z mikrovlákna a krúživými pohybmi umyte celú plochu skla. Nezabudnite na kúty, v ktorých sa zhromažďuje prach a sadze. Nie je nutné, aby po okne tiekla voda, tá iba urobí škvrny na podlahe a parapete.

 

Samotné umývanie

Keď sa zbavíte hrubej špiny, príde na rad gumová stierka. Sklá ňou utrite dlhými rovnými pohybmi zhora nadol. Stekajúcu vodu, ktorá sa nahromadí na spodnom ráme, ihneď utierajte utierkou. Pri umývaní vysokých okien, na ktoré nedosiahnete, použitie stierku s teleskopickou tyčou.

 

Dosucha a doleskla

Na úspešné finále potrebujete opäť čistú mikrovláknovú utierku, ktorá je určená špeciálne na sklo. Krúživými pohybmi okennú tabuľu dosušte. V prípade, že okno bolo veľmi zašpinené alebo mastné (napríklad je v kuchyni blízko sporáka), môžeme pre stopercentný výsledok použiť čistidlo na sklo.

Na umývanie okien sú ideálne prostriedky na báze alkoholu. Výborné sú tiež prípravky, ktoré obsahujú čpavok – nie sú veľmi voňavé, ale dobre umývajú, pretože čpavok výborne odmasťuje.

 

Okno nie je riad

Nikdy nepoužívajte na okná prípravky na umývanie riadu. Môže sa vám zdať, že výborne okennú tabuľu odmastia. Nie je to však pravda. Na skle sa vytvorí lepkavý fi lm, na ktorý sa následne lepia nečistoty. Tak isto nie je vhodné leštiť okná novinami. Už dávno sa netlačia na taký papier ako kedysi. Akurát si zašpiníte všetko to, čo ste sa doteraz snažili vyčistiť.

 

Päť rád od babičky

Čo radia naše babičky? Tie sa o vysoký lesk a okná bez šmúh dokázali postarať aj bez prípravkov z drogérie.

1 Ocot v teplej vode dodá vašim oknám krásny lesk a zvládne aj silno zašpinené sklá.

2 Sklá môžete umyť aj vlažnou vodou, do ktorej (asi do 5 litrov) pridáte vrecko rozmiešaného vanilkového pudingu. Po uschnutí stačí sklá vyleštiť suchou handrou.

3 Umývanie v pohode zvládne aj detský šampón pridaný do vody.

4 Skvelá je aj slaná voda – dávkovanie je asi polievková lyžica na liter vody.

5 Okná dokonale vyleštíte starými silonkami.

 

Foto: shutterstock