Ako správne vykurovať a vetrať

pred 2 rokmi

Vonku sa ochladilo, jeseň je v plnom prúde a v našich bytoch sa už začalo kúriť. Skôr než otvoríte okno, spomeňte si, že každý celziový stupeň navyše znamená o 6 percent väčšiu spotrebu energie.

Cieľom je vykurovať byt tak úsporne, aby ste nemuseli chodiť v kožuchu a mali pritom aj dostatok kyslíka.

 

Vykurovacie obdobie

Vykurovacie obdobie sa začína 1. septembra a skončí sa 31. mája nasledujúceho roka, ak sa dodávateľ tepla a priamy odberateľ tepla nedohodli inak. Kúriť vo vykurovacom období sa začne, ak vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 °C a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto hodnotu.

 

Nevykurujte príliš a zbytočne

Podľa lekárov je optimálna teplota v obytnej miestnosti okolo 21 °C, v spálni stačí dokonca o tri až päť stupňov nižšia. Najteplejšie má byť v kúpeľni, v kuchyni sa ráta s tým, že aj rúra dokáže miestnosť poriadne vyhriať.

Základné rady teda znejú: dávať pozor na teplotu v miestnosti a zbytočne neprekurovať, nebáť sa obmedziť vykurovanie, keď nie ste doma, zvlášť ak odchádzate na dlhší čas a hlavne rozumne vetrať.

 

Okno dokorán, vypnúť kúrenie

Veľmi často sú radiátory umiestnené pod oknom. Ak na ne budete dlho púšťať chladný vzduch, budú zvyšovať svoj výkon.

Je potrebné vetrať nárazovo oknom dokorán a potom ho zavrieť. V čase, kedy sa vetrá, by ste mali vypnúť kúrenie. Ak pri vetraní vzduch bytom prúdi, je to ideálne. Vetrať sa má pravidelne niekoľkokrát denne. Tým, že sa budovy zatepľujú a vybavujú plastovými oknami, totiž chýba predtým bežné prefukovanie všetkými netesnými miestami v byte. Teplo sa teda drží v byte, ale s ním, paradoxne, aj vydýchaný vzduch a vlhkosť. Výsledok je veľmi zlý. Aj čerstvo zrenovované byty plesnivejú.

Vo všeobecnosti platí, že sa má v interiéri vymeniť 25 kubíkov vzduchu na osobu za hodinu alebo sa má vzduch vymeniť raz za dve hodiny. Preto je nevyhnutné pravidelne do bytu vpúšťať čerstvý vzduch, a to aj v noci. Inak stúpne koncentrácia oxidu uhličitého, čo negatívne ovplyvní zdravie aj kondíciu obyvateľov bytu.

 

Mikroventilácia

Ako však zaistiť, aby sa vzduch opakovane menil? Vari si treba nastavovať budík aj na noc a o tretej ráno urobiť v byte prievan? Nie je to praktické. Preto existuje pár technických pomocníkov. Zrejme najjednoduchšia je takzvaná mikroventilácia, ktorú umožňuje kovanie plastových okien. Ak je kľučka otočená spravidla do 45° uhla, je síce okno zatvorené a fixované, ale nie je úplne utesnené. Štrbinou tak do vnútra preniká aspoň trochu čerstvého vzduchu. Takto sa dá okno pootvoriť na jednej strane bytu a pomocou ventilátora sa byt odvetráva cez kuchynský digestor či kúpeľňu. Tento spôsob však nerieši tepelné straty, púšťanie studeného vzduchu na hlavicu termoregulačného ventilu ani hluk zvonku.

 

Rekuperácia

Asi najlepšou, ale aj najdrahšou alternatívou, je technológia zvaná rekuperácia. Za cudzím slovom sa skrýva vynález, ktorý umožňuje ohrievať nasávaný čerstvý vzduch zvonku teplým vzduchom, ktorý prúdi von.

 

Aká teplota má byť v byte

– kúpeľňa 24 °C

– obývačka 21 °C

– spálňa 17 °C

– jedáleň 18 °C

– pracovňa 21 °C

– detská izba 21 °C

– kuchyňa 18 °C

– toaleta 16 °C

– predsieň 15 °C

– chodba 15 °C

– schodisko 10 °C

 

Foto: Shutterstock