Ako upratať balkón

pred 1 rokom

Balkónu a terase sa dlho nikto nevenoval. Počas zimy sme sa zdržiavali iba v teplých a útulných miestnostiach niekde v byte. Je čas na údržbu.

Teraz, keď sa otepľuje a pomaly prichádza jar, radi vystrčíme nos aj na balkón. Zima ale neprešla okolo bez povšimnutia. Zanechala stopy aj na vonkajších oddychových priestoroch. Aby ste s konečnou platnosťou odstránili príznaky zimy, je potrebné urobiť pár vylepšení a renovačných prác.

 

Podlaha

Keď sa prejdete po terase či balkóne, možno nájdete pár miest, ktoré počas zimy zarástli machom a lišajníkom. Hoci táto zelenavá patina dáva niektorým dlažbovým kockám určitý stredomorský nádych, na terasách je často nevítaným hosťom. Okrem toho, že to vyzerá špinavo, je to i nebezpečné, pretože na dlaždiciach zarastených machom či lišajníkom sa môžete pošmyknúť. Otázkou teda je, ako tento problém vyriešiť. Používate zvyčajne vysoko účinný, ale nezriedka škodlivý chemický prostriedok, alebo si zvolíte nejakú ekologicky priaznivejšiu alternatívu? Poškodenie podlahy sa dá opraviť zaliatím kaučukovou zmesou. Na drevené podlahy by sa nemali používať chemické látky, pretože drevo je nesmierne chúlostivé a také ošetrenie by mohlo spôsobiť trvalé poškodenie. V takých prípadoch je lepšie použiť staré osvedčené domáce prostriedky. Po očistení drevo ošetrite olejom alebo tenkým náterom. Nepriedušný náter nie je dobrý nápad, pretože drevo potrebuje dýchať.

 

Kameň

Zelenaniu dlažby sa najlepšie vyhnete v prvom rade výberom správnych kameňov. Napríklad žula je menej náchylná na zelenanie. Pri pokladaní novej podlahy na terase by ste mali zaistiť mierny spád, aby voda mohla odtekať a nehromadila sa.

 

Nábytok

Keď na váš balkón svieti slnko, priam sa vám žiada sadnúť si von a nechať sa prehriať jarnými lúčmi. Teakový nábytok a iné tvrdé drevá sú veľmi chúlostivé na slnečné svetlo a vlhkosť. Tieto faktory spôsobujú jeho zosivenie. Myslite na to už pri kúpe nábytku. Lišajník zo záhradného nábytku odstránite pomocou citrónovej šťavy alebo octu. Na trvalú ochranu sa ale odporúča ošetrenie olejom na tvrdé drevo. Nábytok z mäkkého borovicového dreva by ste mali najprv očistiť tvrdou kefou. Ak je napadnutý hlbšie, obrúste ho až na zdravé drevo. Potom ho natrite terpentínom alebo olejom na drevo.

 

Zábradlie

Na obnovenie hrdzavého zábradlia na balkóne môžete najprv povrch očistiť drôtenou kefou. Stará domáca metóda odstránenia hrdze je použitie horúcej vody s citrónovou šťavou. Nepomôže to však nadlho. Pre dlhodobé ošetrenie proti korózii natrite zhrdzavené oblasti základným protikoróznym lakom a potom natrite zábradlie dvoma vrstvami vrchného náteru.

 

Markíza

Markízy sú takmer bezúdržbové. Konštrukcia aj tkaniny sú prispôsobené na dlhodobé používanie vo vonkajších podmienkach. Vďaka povrchovej úprave totiž nečistoty nemôžu prenikať do vlákien a preto sa takmer nešpinia. Na prípadne poutieranie použite vlažnú vodu alebo mydlový roztok, hubu alebo veľmi jemnú kefu. Po očistení mydlom ju dôkladne opláchnite a nechajte rozvinutú vysušiť.

 

Foto: shutterstock