Ako ušetriť miesto

pred 1 rokom

Či máte veľký štvorizbový byt alebo maličký jednoizbový, vždy budete bojovať s nedostatkom priestoru. Človek sa jednoducho s určitými vecami nerád lúči, ale na druhej strane ich potrebuje kamsi uložiť.

V každej miestnosti bytu sa však dajú nájsť miesta, o ktorých niekedy netušíte. Prinášame pár inšpiratívnych nápadov. Je iba na vás poriadne sa rozhliadnuť a rozhodnúť, či ich viete vo svojom priestore aplikovať. Ak máte v byte vyššie stropy, stavte na vybudovanie podhľadov. Tými sa dá viesť aj moderné zabudované bodové osvetlenie. Ďalšou alternatívou je aj vyvýšenie podlahy, kam sa dajú uložiť veci, ktoré využívate málokedy.

 

Kuchyňa

Ak máte k dispozícii iba krátku kuchynskú linku, umiestnite kuchynských pomocníkov, ako mikrovlnú rúru, varnú kanvicu či mixér, na extra vyrobenú poličku mimo pracovnú dosku. Nebudú vám tak prekážať pri varení a zároveň ich budete mať poruke. Na vnútornú stranu dverí skriniek môžete namontovať priehradky na drobnosti, ako sú pokrievky, korenie, potravinové fólie a pod. Viac priestoru tiež získate, ak si zabezpečíte napríklad skladací stôl namiesto obyčajného jedálenského. Priestor ušetria aj stoličky bez operadla, ktoré pokojne skryjete pod stôl.

 

Spálňa

Pri kúpe postele si vyberajte takú, v ktorej je úložný priestor. Ak však máte posteľ na nožičkách, môžete využiť dizajnové škatule rôznych tvarov, veľkostí aj farieb. Dobre poslúžia aj drevené škatule, na ktorých sa dá v prípade núdze sedieť.

 

Obývačka

Televízor nedajte na poličku, ale namontujte ho do výšky na stenu. Masívnu knižnicu veľmi dobre nahradia rôzne poličky. Dajte ich vyššie, než máte vo zvyku. Ak na najvyššiu policu nedosiahnete, kúpte si schodíky alebo malý skladací hliníkový rebrík. Pri kúpe konferenčného stolíka myslite dopredu a vyberte si taký, ktorý má malý úložný priestor. Veľmi dobre poslúži na drobnosti, ako je ovládač, časopisy či papierové vreckovky.

 

Predsieň

Namiesto klasickej kovovej police so závesom si dajte vyrobiť úzku vstavanú skriňu od podlahy až po strop. Získate veľký priestor na obuv a topánky sa už nebudú povaľovať po zemi.

 

Kúpeľňa

Keďže je to jedna z najmenších miestností v byte, je v nej naozaj potrebné šetriť každý centimeter. Potrebnú kozmetiku umiestnite nad vaňu či na poličku do sprchového kúta a nebojte sa využiť aj priestor na zadnej strane dverí. Tam môžete namontovať háčiky na uteráky, župany a pod.

 

Toaleta

Aj v tejto „poslednej“ miestnosti v byte sa nájde úložný priestor. V časti, kde sú stúpačky je možné si dať vyrobiť poličky na mieru. Či ich využijete na odloženie čistiacich prostriedkov alebo toaletného papiera, je už iba na vás. Ak všetky vyššie spomenuté priestory máte využité, je najvyšší čas veci v byte pretriediť a zbytočnosti povyhadzovať.

 

 

 

Foto: shutterstock