Ako vyčistiť nehrdzavejúcu oceľ

pred 10 mesiacmi

Spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele vyzerajú výborne, ale ťažko sa udržiavajú. Teraz, pred sviatkami, chce každá gazdinka, aby bolo všetko ako zo škatuľky, preto vám ponúkame pár rád, ako si v kuchyni pomôcť.

V obchodoch je veľké množstvo čistiacich prostriedkov na nehrdzavejúcu oceľ. Vybrať si však ten správny, po ktorom sa budú spotrebiče či riad krásne lesknúť, nie je jednoduché. Skôr, ako za ne vyhodíte kopu peňazí, vyskúšajte naše tipy.

 

Príbory

Zašlé príbory budú ako nové, ak ich na chvíľu vložíte do vriacej vody, do ktorej ste nasypali hrsť kryštalickej sódy. Potom ich vyberte a klasicky umyte saponátom. Pozor na to, aby ste čistili ozaj nehrdzavejúcu oceľ. Iný materiál, napríklad hliník, by sóda mohla zničiť. Osvedčilo sa aj čistiť príbor rozkrojeným zemiakom. Špina a zašlá vrstva by mala pustiť.

 

Termoska

Ak ju používate často na kávu alebo čaj, vo vnútri veru nemusí vyzerať dvakrát vábne. Do prázdnej termosky vysypte jeden až dva kypriace prášky do pečiva a zalejte trochou vriacej vody. Je dobré celú procedúru robiť v dreze, pretože zmes začne peniť a môže z termosky vykypieť. Keď penenie prestane, dolejte vodu, termosku zavrite a potrepte ňou. Nechajte dve hodiny pôsobiť, znovu potrepte, zmes vylejte a termosku vypláchnite. Bude ako nová.

 

Domáce spotrebiče

Je váš sporák či varná doska plná odtlačkov prstov a kvapiek vody? Použite olej. Niekto odporúča detský olej, iní používajú klasický olej na smaženie. Naneste ho na papierovú utierku a povrch vyleštite. Môžete ho dať aj do rozprašovača, nastriekať na plochu a vyleštiť ju. Lešteniu varnej dosky venujte zvláštnu pozornosť, aby zvyšky neskôr neprihoreli. Narobili by ste si viac škody ako úžitku.

 

Drez

Vyskúšajte v dreze ošúpať zemiaky. Ich šupkami ho skvelo vyčistíte. Potom ho umyte a vyleštite novinami alebo mäkkou dobre savou handrou. Dobrým tipom je aj ocot, ktorý nalejte do drezu a nechajte ho pôsobiť. Potom ho umyte a vyleštite.

 

Tipy na čistenie a údržbu

  • Na čistenie nehrdzavejúcej ocele nepoužívajte prostriedky obsahujúce chlór. Mohli by ste ich poškodiť.
  • Ak sa na spotrebičoch či riade objavia škrabance, môžete ich skúsiť „opraviť“ špeciálnou hubkou na nehrdzavejúcu oceľ a leštiacou pastou.
  • Na lesklé povrchy sú výborné prípravky na leštenie skla. Ale pozor – opäť musia byť bez chlóru.
  • Na kvapky od vody, ktoré zostávajú napr. na vodovodných batériách, pomôže roztok octovej vody, ktorý na ne nastriekajte a utrite dosucha.
  • Nikdy nepoužívajte drsné hubky či drôtenky. Dobrou voľbou je mäkká handrička, maximálne hladká strana hubky na riad. Inak povrch poškriabete.

Riad

Vari najosvedčenejší prostriedok na riad z nehrdzavejúcej ocele je jedlá sóda. Naneste ju na handričku a povrch leštite. Osvedčeným prostriedkom je aj citrónová šťava. Naneste ju na povrch hrnca, nechajte pôsobiť, vydrhnite a nakoniec preleštite mäkkou flanelovou handričkou. Ak chcete účinky citrónu znásobiť, pridajte do šťavy štipku soli.

 

Foto: shutterstock