Bezpečná detská izba

pred 2 rokmi

Doteraz pokojné bývanie postaví na hlavu príchod novorodenianka. Počia­točné obdobie chronic­kej nevyspatosti a dojče­nia vystrieda nádherné, ale na pozornosť nároč­né obdobie batolenia.

Nebezpečenstvo číha na malé­ho človiečika na každom kroku, hlavne v podobe elektrických zásuviek, ostrých rohov či radiátorov. S postupným získavaním obratnosti hrozia pády z výšky, oparenia vriacou tekutinou a ďalšie úrazy. Našou povinnosťou teda je odstrániť z dosahu dieťaťa všetko, čo by mu mohlo ublížiť. A určite najbezpečnejšia by mala byť detská izba.

Bezpečný byt

Malé deti však nebývajú celý čas vo svojej izbičke. Väčšinou tam iba spia a vo zvyšnom čase sa mo­tajú mame okolo nôh. Preto by sme mali ochranu zabezpečiť vo všetkých priestoroch, kde pred­pokladáme, že by sa dieťa mohlo dostať.

Najviac úrazov hrozí deťom v kuchyni. Tam ich môže zra­niť elektrický prúd, prípadne sa môžu obariť. Ani šuplíky nie sú bezpečná záležitosť. Pricviknutie prstov v nich poriadne zabolí. Ale deti veľmi rady hľadajú rôz­ne „poklady“. Preto by ste drobné veci zo zásuviek mali odložiť na nedo­stupnejšie miesto, a tak zabrániť ich prehltnutiu či vdýchnutiu.

Na čo sa zamerať

Ostré rohy prekryte krytmi na to určenými. Veľmi vhodné sú brzdy na zásuvky alebo bezpeč­nostné systémy proti pricviknutiu prstov.

Elektrické zásuvky by ste mali vybaviť záslepkami. Ak bývate v novopostavenom či zrekonštru­ovanom byte, máte s najväčšou pravdepodobnosťou zásuvky s bezpečnostnou poistkou. V tom­to prípade sa o zdravie dieťaťa báť nemusíte. Poistka sa totiž od­blokuje iba zasunutím celej vidli­ce, teda oboch kovových kolíkov naraz.

Na oknách by nemali chýbať zarážky a rebrové radiátory by mali byť tiež zakryté ochrannými krytmi.

K ďalším častým a mimoriadne nebezpečným úrazom detí do­chádza v kuchyni, keď na seba pri našej sekundovej nepozornos­ti dieťa strhne horúci čaj, kávu, v horšom prípade hrniec s vriacou polievkou. Okrem toho, že si dáte pozor, aby ste nenechávali horú­ce predmety na kraji kuchynskej linky, zabezpečte aj varnú dosku. Sklokeramické sa predávajú s bezpečnostným zámkom, takže dieťa dosku samé neuvedie do prevádzky. To isté funguje aj pri doskách plynových. Okrem toho sa predávajú malé zábradlia, kto­ré pripevníte na prednú stranu varnej dosky.

Detský nábytok

Dieťa začína samostatne bývať vo svojej izbe okolo druhého roka svojho života. Vtedy sa väčšinou hrá na zemi, preto by v izbičke nemal chýbať kvalitný koberec s krátkym vlasom, ktorý sa dobre udržiava, a s protišmykovou úpra­vou. Nemala by chýbať postieľka, skrinka na šaty a veľký box na hračky. Skrinku priskrutkujte k stene, ak má zásuvky, zabezpeč­te ich poistkou proti pricviknutiu prstov a proti vysunutiu.

Box na hračky by mal byť tiež vybavený systémom proti pri­cviknutiu prstov. Iný nábytok v detskej izbičke byť nemusí. Ak sa však preň rozhodnete, nekupujte typy s ostrými hranami, prípadne ich prekryte plastovými krytmi v miestach, kde by sa o ne dieťa mohlo zraniť. To isté platí aj pre stôl či radiátor.

Bezpečná postieľka

Výrobcovia detského nábytku umiestňujú spanie často do výš­ky a miesto pod ním využívajú ako úložný priestor alebo pra­covný kút. Je to bezpečné? Ak sa dodržia bezpečnostné normy, tak áno. Keď je postieľka vyvý­šená, je výrobca povinný dodr­žať výšku matraca a ochranného zábradlia tak, aby dieťa ani ne­vypadlo a ani neprepadlo medzi zábradlím. Okolo zábradlia sa navyše nastavujú ochranné moli­tanové valce, ktoré dieťa využije aj ako vankúše.

Normy riešia i rozostupy na rebríku, po ktorom dieťa do po­stele vylezie. Výška postele by mala zodpovedať veku dieťaťa, teda pre dvojročné dieťa je vá­ľanda nevhodná. Vo výške by po­tom nemalo byť nič, o čo by sa dieťa lezúce dole mohlo poraniť. Ak v izbe bývajú súrodenci, majú väčšinou poschodové postele s prístupom po scho­doch. Ak nechceme, aby sa mladšie z detí v našej neprítomnosti na schody dostalo, vy­bavíme ich špeciálny­mi vrátkami.

Foto: Shutterstock