Bývajte ako hobiti

pred 11 mesiacmi

Ak ste fanúšikom Pána prsteňov, určite vás zaujali domy malých hobitov. Sú obklopené zeleňou a v súčasnosti sa stávajú trendom moderného ekologického bývania.  Ako však také domovy vyzerajú v reálnom živote?

 

Chránia prírodu

Cieľom hobitieho domčeka je bývať v súlade s prírodou. Domy sa väčšinou zapúšťajú do svahu, aby sa znížili tepelné straty. Postavené sú však zväčša z hliny a dreva, čím pripomínajú domov škriatkov. Po skončení životnosti sú recyklovateľné, čím sú šetrné k životnému prostrediu.

 

shutterstock_176573873

 

Lacné a zdravé

Konštrukcia je väčšinou z dreva vypchávaná slamenými balmi kvôli tepelnej izolácii. Omietky sú z hliny, no ak niekto zatúži po farebnejšom interiéri, môže použiť aj zafarbené íly. Steny vďaka prírodnému materiálu dýchajú a zabezpečujú optimálnu vlhkosť vzduchu. Ich najväčšou výhodou je dostupnosť materiálu a nízke náklady. Tieto domy neobsahujú alergény, čo výrazne vplýva na zlepšenie imunitného systému.

 

shutterstock_238530142

 

Iba prírodné materiály

Interiér domova malých hobitov je celý z dreva, vlny a prírodných dekorácií. Stoličky a stôl môžu nahradiť pne stromov. Zvyšok nábytku si môžete postaviť napríklad z paliet. Zabudnite na geometrické tvary a presné línie. V hobiťom domčeku prevládajú nerovné povrchy. Jeho neodmysliteľnou časťou je skleník a slnečné panely, ktoré zabezpečujú energiu.

 

shutterstock_481692307

 

shutterstock_488069110

 

Foto: shutterstock