Bývanie v podkroví

pred 1 rokom

Byt v podkroví je pre mnohých útulné a priestorné bývanie s nádychom nostalgie. Sú však atypické dispozície a prítomnosť strechy vždy výhodou?

Podkrovné byty sú stále v kurze a považujú sa za komfortný spôsob bývania. Láka vás takéto bývanie? Pozrite sa, na čo by ste si mali dať pozor.

 

Bývanie snov

Takéto byty sú veľmi žiadané, ale pri ich kúpe by ste si mali uvedomiť všetky pre a proti, ktoré vás čakajú. Atypické bývanie bez výťahu sa môže stať nástrahou pre starších ľudí alebo osoby s pohybovým obmedzením. Mamičky s deťmi by mali premýšľať, či sa im bude chcieť po schodoch ťahať deti aj nákup.

 

Krásne výhľady

Dobre situovaná stavba v blízkosti parku či v historickej časti mesta sľubuje nádherný výhľad, ktorý vás milo prekvapí nielen cez deň, ale aj v noci. K praktickým pozitívam patrí aj presvetlenie bytu. Do podkrovia dostaneme prirodzené svetlo veľmi jednoducho. Rôzne strešné okná či veľké francúzske vám umožnia ďaleký rozhľad a v priestore množstvo príjemného mäkkého svetla.

 

Priestor ako celok

Najcennejším prínosom takéhoto bytu je priestor ako jeden celok. Bez problémov využijete voľné miesto, ktoré sa ponúka, a to hlavne do výšky. Dispozícia v podkroví umožňuje veľkú fantáziu s nábytkom a doplnkami do bytu. Vďaka dostatočnej výške miestnosti sa budete cítiť pohodlne.

 

Letná nevýhoda, v zime profit

To, čo sa dá v lete brať za nevýhodu, je rýchle prehriatie priestoru. V zime to však je fantastickou výhodou, pretože usporíte na kúrení. To totiž nie je také nákladné, pretože teplo stúpa nahor a byt sa rýchlo vyhreje od okolitých bytov.

 

Skleníkový efekt

Nevýhodu, ktorú pri bývaní v podkroví musíme dať na prvé miesto, je už zmieňované teplo v letných mesiacoch. Slnko, ktoré sa opiera do strechy, neúprosne miestnosti vyhrieva, a ak nemáte v pláne klimatizáciu, pripravte sa na skleníkový efekt, ktorý vám v noci nedá spať. Trošku lacnejším riešením môžu byť markízy alebo vonkajšie žalúzie, ale tým zas prídete o krásne výhľady.

 

Klopkajúce dni a noci

Medzi negatívami je hneď za teplom z horúčav silný dážď, ktorý búši do strechy. Ak vám tento zvuk prekáža, budete sa s ním musieť vyrovnať. Na druhej strane však mnohí majitelia podkrovných bytov tvrdia, že skôr či neskôr si na dážď zvyknete.

 

Komplikované zariaďovanie

S bývaním v podkroví sú tiež spojené vyššie fi nancie pri zariaďovaní. Nemôžete sa spoliehať, že prídete do obchodu s nábytkom a kúpite si skriňu, ktorá vám presne padne tam, kde ste si ju naplánovali. Podkrovné byty si žiadajú nábytok na mieru.

 

Pozor aj na vlhkosť

Nepríjemným zistením je aj vlhkosť a s ňou spojené plesne na stene. Pri kúpe podkrovného bytu sa uistite, že je dostatočne odizolovaný, pretože hrozí zatekanie, ktoré pri nedostatočnom vetraní môže viesť až k plesniam na stenách. Slabá izolácia strechy vám môže zaručiť ešte jednu vec. V zime vám bude teplo unikať a náklady na teplo budú stúpať.

 

 

Foto: shutterstock