„Chcem, aby sa z handmade moje okolie tešilo“

pred 1 rokom

Posledné roky si výroba a predaj handmade, teda ručne vytvorených produktov získava obľubu medzi ženami po celom Slovensku. Mnohé šikovné ruky tak vedia vytvoriť originálne šperky, čelenky či oblečenie. Na internete nájdeme viacero portálov, kde si tieto výrobky môžete zakúpiť a ozvláštniť tým svoj outfit alebo domácnosť. Mnohé ženy však handmade doplnky vytvárajú pre svoje potešenie a svojmu okoliu tak darujú osobný a ručne vyrobený darček. Jednou z nich je aj Košičanka Edita, s ktorou sme sa porozprávali o procese tvorenia handmade, ako aj o tom, kde hľadá inšpiráciu.

 

Ako ste sa dostali k výrobe handmade doplnkov?

Moja mamka veľmi pekne maľuje, takže je možné, že som umelecké cítenie zdelila práve po nej. Ešte ako malé dievča som navštevovala výtvarnú školu a pokúšala som sa tancovať aj balet. K handmade výrobkom som sa dostala približne pred dvomi rokmi, keď vypukol ,,boom“ s kvetinovými čelenkami. Túžila som mať jednu takú, ale keďže sú dosť drahé, nechcela som na ňu obetovať toľko peňazí. Spolu s mojou kamarátkou sme sa rozhodli vyrobiť si tento doplnok samy. Zapáčilo sa nám to natoľko, že sme začali vyrábať aj iné produkty.

 

celenky tri

 

Spomínali ste, že sa venujete výrobe aj iných doplnkov ako čeleniek. Mohli by ste nám povedať čomu konkrétne?

Tak okrem pár olejových malieb, ktoré máme poväčšine doma, som prešla spomínanými kvetinovými čelenkami, maľovala som aj dekoratívne sklenené fľaše, s mamkou sme sa spolu podujali vytvoriť si vlastné „výstavné stojany“ na množstvo našej bižutérie.

 

ram2

flasa1

 

Aké materiály používate na výrobu ručne vytvorených produktov?

Závisí od toho, čo tvorím. Pri kvetinových čelenkách sme zobrali obyčajnú čelenku, olepili ju izolepou a na ňu naliepali silikónovým lepidlom umelé kvietky, ktoré sme zháňali po všetkých možných lacných kvetinárstvach – neverili by ste, aké sú niektoré umelé kvety drahé. Starý rám na obraz som zobrala od babky, malé klince od deda. Jednoducho využívam všetko, čo nájdem, neminiem za to veľa peňazí alebo sa snažím improvizovať. Najdrahšie sú asi potrebné farby, či už ide o nejaké na drevené povrchy alebo sklo.

 

vela celeniek

 

Kde všade hľadáte inšpiráciu?

Sledujem viacero handmade portálov, s ktorými ako keby sa vrece roztrhlo. (smiech) Mám „polajkovaných“ veľa dekoratívnych obchodíkov a blogeriek a vždy mi najprv napadne, či si to nedokážem vytvoriť sama. Poradím sa s mamkou, tá má predsa len viac skúseností, či by som to zvládla, čo na to potrebujem a dám sa do práce.

 

Čo ste (pre vás) najcennejšie vyrobili?

10668434_10202899869201874_154095043_nNajcennejším výrobkom pre mňa sú asi spomínané kvetinové čelenky, nie preto, že ide o veľký trend, ale pretože naozaj milujem kvety a farby, aj keď sa nesnažím príliš extravagantne obliekať. Zakaždým, keď si ju dám do vlasov, je to pre mňa ako keby sviatok. Väčší citový vzťah mám ale ku kvetinovému náhrdelníku, ktorý sme spolu s kamarátkou vyrobili a stalo nás to veľa síl. S handmade výrobkami sa niekedy dokážete poriadne potrápiť. Vyrobiť niečo pre seba alebo pre blízkych je však úžasné. Vidíte ako sa z toho tešia a vedia, že to je priamo od vás. Tieto výrobky sú pre mňa oveľa cennejšie, ako keď si ich kúpite v obchode. Svoje produkty zatiaľ neumiestňujem na žiadny portál. Chcem, aby sa z nich tešilo najmä moje okolie.

 

Ako vyzerá proces kreatívneho tvorenia?

Osloví ma obrázok nejakého výrobku, po zistení potrieb a konzultácie sa doňho pustím. V najbližšej dobe sa chystám urobiť si vlastnú blúzku s odhalenými ramenami z pánskej košele. Rovnako by som chcela vyskúšať tvoriť vankúše. Nie nejaké veľké či posteľné, také maličké, rozkošné, či klasických tvarov alebo aj v tvare rôznych písmen či plyšáčikov. Videla som už viacero takýchto výrobkov a myslím, že vedia krásne zútulniť domov. Kým človek nazbiera zručnosť, nájde si systém ako efektívne pracovať či vôbec miesto v byte na prácu, tak to trvá. Záleží však aj na tom, ako to tvorca berie.

 

flasa

 

 

Foto: Archív eh