Domáca klimatizácia

pred 1 rokom

O možnosti montáže klimatizácie do bytu zauvažuje asi každý, keď sú vonku tropické horúčavy. Ako prebieha montáž a aké sú praktické skúsenosti s jej prevádzkou?

V izbách by sa mali jednotky inštalovať pri okne, čo najďalej od postelí a kresiel, aby nikomu v spánku alebo pri práci nefúkal studený vzduch priamo na hlavu.

 

Mobilná klimatizácia

Toto riešenie je relatívne lacné a rýchle. Avšak môže ho vystriedať rozčarovanie. Používať mobilnú klimatizáciu vo viacizbovom byte znamená pohybovať sa v miestnostiach s rôznou teplotou, čo nie je vôbec príjemné. Ďalším problémom je hluk zariadenia, ktorý je na úrovni okolo 50 dB, čo je, ak nebývate niekde pri stavenisku alebo železnici, dosť hlasné. Tento nedostatok sa bude prejavovať hlavne v noci.

 

Pootvorené okno

Nevýhodou mobilnej klimatizácie je utesňovanie hadice na vývod vzduchu. Hoci výrobcovia vyrobili dômyselnú plastovú priechodku do pootvoreného okna, po niekoľkých hodinách prevádzky, keď sa hadica na odvod horúceho vzduchu ohreje a zmäkne, vypadáva von. Je to pomerne nepraktické. V miestnosti sa prakticky stále vetrá, čo síce zodpovedá hygienickým požiadavkám na prívod čerstvého vzduchu, ale znamená to vo výsledku veľkú spotrebu energie.

 

Diera v stene

Niektorí majitelia mobilných klimatizácií vyvŕtajú dieru do obvodového muriva v každej izbe. Prierazy v panelovom dome sú problematickejšie. Navyše v zime je potrebné pre každý takýto zásah použiť kvalitnú izoláciu.

 

Úsporný split systém

Pevné klimatizácie majú dve jednotky. Vonkajšie by mali byť na balkóne, vnútorné s dostatočným výkonom potom v izbách na južnej strane bytu. Severné izby klimatizáciu nepotrebujú, pretože ich vychladí tá v južných izbách. Podstatným faktorom je, aby bol byt zateplený a mal plastové okná minimálne s dvojsklom. Rátajte však s tým, že takúto klimatizáciu by mal prísť namontovať odborník, čo určite dvihne počiatočné náklady.

 

Kondenzát

Odvod kondenzátu sa robí hadicou do 10 l nádoby na balkóne. Kondenzát nevylievajte, poslúži na polievanie balkónových rastlín. Pri bežných letných teplotách postačí na 24 hodín. Ak sú však tropické teploty, je potrebné ho kontrolovať ráno aj večer.

 

Spotreba

Pri kúpe dávajte pozor na výkon a spotrebu klimatizácie. Zvoľte si radšej tú s nižšou spotrebou a s možnosťou prepínania na nočný režim. Denná spotreba pri tropických dňoch vystúpi niekedy aj na 20 kWh, avšak ak je vonku iba horúco, spotreba klesá na 6 kWh za 24 hodín prevádzky. Nezabudnite, že kvalitnú klimatizáciu môžete využívať nielen na letné chladenie, ale aj na jarné a jesenné prikurovanie. Spotrebu môžete kompenzovať úsporou na iných spotrebičoch. Napríklad výmenou žiaroviek za led žiarovky či žiarivky. Tak isto pomôže využívať úsporný režim pri práčke či umývačke riadu s kvalitnými čistiacimi prostriedkami.

 

Mobilná klimatizácia vs. split systém

Mobilná klimatizácia

Výhody
– jednoduchá a rýchla kúpa a sprevádzkovanie
– nízka cena

Nevýhody
– hluk (v noci)
– vývod hadice oknom
– rôzne teploty v izbách

Split systém

Výhody
– úsporná prevádzka (systém inverter)
– nízka hlučnosť (nočný režim)
– chladenie viacerých izieb (multisplit)

Nevýhody
– vyššia cena
– montáž

 

Foto: shutterstock