Domácnosť v ázijskom štýle

pred 11 mesiacmi

Prvé, čo sa nám v mysli vybaví, keď sa povie ázijská kultúra, je pokoj a harmónia. Práve to sa v súčasnej chaotickej dobe zdôrazňuje aj čo sa týka západných kultúr. Vrátiť sa po uponáhľanom, pracovne vyťaženom dni do príjemného prostredia štyroch stien je podstatným faktorom na to, aby sme správne zregenerovali telo aj myseľ. 

Ázijská kultúra v interiérovom dizajne vychádza z presných a jasných myšlienkových procesov bez zbytočných prímesí. Prepája a kombinuje niekoľko orientálnych štýlov Ďalekého východu, ktoré vznikli už pred stáročiami, a to od prvkov japonských, čínskych až k indickým. V západnej kultúre ich vieme v domácnosti implementovať tak, aby sme zároveň zachovali modernú a sviežu atmosféru.

 

Základ: Neutrálne pozadie

Ázijské prvky, vzory a motívy z veľkej časti vychádzajú z prírody a prirodzených farieb. Kulisa (teda stena) by mala byť nenápadná, neutrálna. Nemusíme však hneď siahnuť po bielej farbe. Zvoliť môžeme jemnú krémovú či tmavšiu elegantnú farbu, a to najmä v spálni, kde je mekka nášho oddychu a relaxu.

 

pozadie

 

tmave_pozadnie

 

Ázijský dizajn nie je iba fádny a bez výrazných odtieňov, ako sa možno mnohí mylne nazdávajú. Práve naopak – často využíva živé farby, ktoré vystupujú z pokojnej, neutrálnej polohy. Úplne prirodzené je využívanie tmavofialovej alebo krvavočervenej farby, prípadne dizajn kvitnúcich čerešňových kvetov. Jemné čierne odtiene sú ideálnou voľbou na navodenie tajomnej atmosféry. Skombinovať sa dajú napríklad so zlatou farbou.

 

cierna_zlata

 

Rovnováha

V ázijskom štýle dominuje slovo rovnováha. To sa prejavuje aj v aplikovaní rôznych prvkov, textúr a vzorov. Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, ako dokáže niekoľko zaujímavých vzorov a textúr v podobe drevenej podlahy, bambusových žalúzií či sklenených priečok ich jednoliatu domácnosť ozvláštniť.

 

rovnovaha

 

Prírodné prvky

Kadidlo zo santalového dreva, vonné tyčinky či drevená zvonkohra nabudí orientálnu atmosféru. K tomu môžeme doplniť živé črepníkové rastliny, ktoré pôsobia upokojujúco.

 

prirodna_domacnost

 

Ázia v malom

Nie ste si istý, či sa do vašej domácnosti ázijský štýl vôbec hodí a zároveň nechcete v súčasnosti absolvovať kompletnú “prerábku” bytu či domu? Na druhej strane sa vám ázijské prvky páčia? Začnite postupne a v malom. Osviežte si domácnosť soškou budhu, starými ázijskými zvitkami malieb, parávanom či vyšívaným vankúšom s ázijskymi motívmi.

 

azijsky_dekot

 

Jana Katerji
Foto: shutterstock