Doprajte si zdravé bývanie prostredníctvom rastlín

pred 12 mesiacmi

Rastliny v našich domovoch zväčša plnia estetickú funkciu. Vybrané druhy sú však nielen vábivé pre oči, ale zabezpečujú aj zdravú klímu v miestnosti. Známe sú ako zelené čističe, ktoré regulujú vlhkosť, pohlcujú škodliviny a pomáhajú tlmiť hluk. Zabezpečia vám teda vyšší detoxikačný účinok.

,,Inteligentné“ rastliny sú vhodným doplnkom do domácností a majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Dokážu nás zbaviť prachu, jedovatých látok, alkoholu a zároveň zabezpečia správnu vlhkosť ovzdušia.

 

Poklady z Madagaskaru

8645229_03_4c_DEDypsis, alebo tiež bambusová či „zlatá“ palma, je jednou z najčastejšie pestovaných paliem v slovenských interiéroch. Jej vysokú zlatistú stonku pripomínajúcu bambus zakončujú vejárovito rastúce zelenožlté listy. Pochádza z Madagaskaru a v bytových podmienkach dorastá zhruba do 150 cm. Je to nenáročná palma, ktorá má rada veľa svetla, nie však priame slnko. Dobre sa jej darí pri izbovej teplote od 15 °C do 25 °C. Ocení vysokú vlhkosť vzduchu a efektívne odbúrava formaldehydy.

Zamiokulkas, rovnako pôvodom z Madagaskaru, je nenáročná voskovo lesklá zelená rastlina, ktorá dorastá až do výšky jedného metra. ,,Nemá rada priame slnko, a preto sa výborne hodí na chodbu, do predsiene alebo rohov kancelárií. Dobre znáša mierne sucho, ale aj menšie preliatie, nedostatok svetla i suchý vzduch,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oblasti záhrad. Nie je náročný na zloženie a kvalitu pôdy. Výborne zvlhčuje vzduch a pohlcuje benzén.

 

Rastliny z celého sveta

Lopatkovec je okúzľujúca a zároveň nenáročná rastlina pochádzajúca z Kolumbie. Dorastá do výšky 30-60 cm a kvitne krásnymi bielymi voskovými kvetmi. Prospieva jej polotieň a dostatok vlahy i vlhkosti vo vzduchu. Neznáša priame slnko a prievan. Teplota v miestnosti, kde sa nachádza, by nemala klesnúť pod 15 °C. Vzduch dokáže zbaviť alkoholu, znečisťujúcich látok, formaldehydu, benzénu a trichlóretylénu.

7192589_01_4c_NLNefrolepka je papraď, ktorá sa často pestuje po celej Európe. Môže byť umiestnená v ľahkom polotieni s vlhkým vzduchom a teplotou v miestnosti nad 15 °C. ,,Je to ideálna rastlina do priestoru s vysokou vlhkosťou, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa,“ dodáva Brychta. Nefrolepka je veľmi užitočná vďaka svojej skvelej schopnosti zbaviť ovzdušie cigaretového dymu, xylénu a formaldehydu.

 

Atraktívna aj užitočná

Dracéna či dračinec je nenáročná a pritom atraktívna rastlina, ktorá vydrží v tieni, ale aj na priamom slnku. Optimálne je pre ňu svetlé miesto bez priameho slnka. Dorastá až do výšky dvoch metrov. ,,Celoročne jej vyhovuje bežná izbová teplota. Cez zimu je dobré zálievku trochu obmedzovať,“ radí odborník. Dracéna patrí medzi rastliny schopné znižovať obsah trichlóretylénu, formaldehydu a benzénu vo vzduchu.2312789_02

 

Hnojenie na rast

Izbové rastliny prihnojujte len počas obdobia rastu. V období pokoja zostane hnojenie bez účinku, pretože rastlina hnojivo spravidla neprijme. Nové alebo čerstvo presadené rastliny nepotrebujú určitý čas žiadne hnojivo.

 

 

 

 

 

Foto: Archív ro