Eko bývanie šetrí peniaze aj životné prostredie

pred 1 rokom

Ekologické bývanie však nekončí iba kúpou nového bývania. Dôležitý je aj správny výber spotrebičov ako aj ekologické zabezpečenie interiéru.

Vetranie rekuperáciou

Zelené bývanie si môžete zadovážiť kúpou bytu alebo domu, v ktorých sú použité energetické pasívne technológie. Medzi ne by sme mohli zaradiť fotovoltaiku či rekuperáciu. V súčasnosti mnoho novostavieb ponúka tieto technológie, ktoré sú šetrné nielen k vašej peňaženke, ale aj k životnému prostrediu.
Energetik Jozef Badida hovorí, že rekuperácia zabezpečuje potrebné množstvo čerstvého vzduchu, čím prispieva k zdravému bývaniu. ,,Rekuperácia je vlastne technológia určená na vetranie s minimálnym únikom tepla, ktorá umožňuje automatickú výmenu vzduchu s minimálnymi stratami energie. Obyvatelia bytov alebo domov, ktorých súčasťou je táto technológia, nemusia otvárať okná. Týmto spôsobom je možné vydýchaný vzduch filtrovať.“ Súčasťou tohto systému je aj filtrácia zachytávajúca prach či nečistoty, ktoré by do interiéru mohli vniknúť.

 

Zadovážte si slnečnú elektráreň

Jedným zo základných kritérií eko bývania je výroba energie. Možné to je napríklad prostredníctvom vlastnej slnečnej elektrárne. ,,Dôvodom využitia slnečnej energie je najmä šetrenie nákladov a životného prostredia. V súčasnosti sa človek môže často stretnúť s pojmom fotovoltaika. Je to zariadenie, ktoré produkuje elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Práve fotovoltaická (slnečná) elektráreň môže vyrobiť elektrickú energiu pre váš dom. Podľa mňa najefektívnejšia je kombinácia fotovoltaickej elektrárne s vykurovaním prostredníctvom tepelného čerpadla,“ konštatuje energetik J. Badida.

 

Energetické štítky spotrebičov

Šetriť energiou môžete aj výmenou starých spotrebičov za nové, ktoré sú oveľa výkonnejšie a spotrebujú menej energie. Najviac energie sa v domácnosti zužitkuje vo forme tepla či už priamo na vykurovanie alebo na ohrev teplej vody. Na to, aby sme si vedeli predstaviť, koľko elektriny spotrebič spotrebuje a ako je úsporný, pomáhajú energetické štítky. Zákazníci tak môžu zhodnotiť náklady pri kúpe domácich spotrebičov. Nimi sú označené napríklad automatické práčky, sušičky, umývačky riadu či ohrievače vody.

 

Ušetríte na úsporných žiarivkách

Klasické žiarovky sú v poslednom období nahradzované úspornými žiarivkami a LED žiarovkami. „Aj keď tieto žiarivky a LED-ky nie sú najlacnejšou záležitosťou, dalo by sa povedať, že oproti klasickým žiarovkám vedia usporiť okolo 70 – 75 % elektriny. LED žiarovky dokonca spotrebujú cca desaťkrát menej energie ako obyčajné žiarovky. Je to aj pre to, že LED-ky premieňajú väčšiu časť elektrickej energie na svetlo. Majú teda väčšiu efektívnosť a taktiež aj životnosť,“ hovorí energetik.

 

Nezabudnite na interiér

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si nízkoenergetické bývanie, ďalším krokom môže byť aj ekologické zabezpečenie svojho interiéru. Podľa dizajnérky Ivany Labancovej je v súčasnosti trendy podomácky vyrobený nábytok. ,,Vo veľkej obľube sú najmä drevené palety. Je neuveriteľné množstvo spôsobov, ako ich využiť. Môžete si z nich vyrobiť stolík, ale aj skriňu či komodu. Fantázii sa medze nekladú,“ hovorí. Ak vás láka predstava eko bývania, na trhu nájdete množstvo materiálov, ktoré sú šetrné nielen k životnému prostrediu, ale aj k vášmu zdraviu. ,,V špeciálnych obchodoch je možné si zakúpiť hlinené omietky, minerálne lepidlá. Na podlahy môžete použiť napríklad ekologický korok. Obľúbené sú aj poťahy z biobavlny. Je mnoho alternatív, ako si zariadiť interiér v eko štýle,“ dodáva dizajnérka.

 

10 tipov, ako šetriť na energiách

1. Zaobstarajte si rozvodku s vypínačom. Po vypnutí spotrebičov vypnite aj rozvodku. Ušetríte tak množstvo peňazí na elektrine.
2. Doprajte si sprchu namiesto kúpeľa vo vani.
3. Využiť môžete aj hlavice, ktoré znižujú spotrebu vody.
4. Zastavujte vodu pri umývaní zubov alebo riadu.
5. Používajte úsporné žiarivky alebo led žiarovky. Sú efektívnejšie a majú dlhšiu životnosť.
6. Regulujte kúrenie. V obytných priestoroch sa odporúča mať 18 °c až 20°c.
7. Pri kúpe spotrebičov sledujte energetické štítky.
8. Zo zásuvky vyberajte aj nabíjačky, ktoré momentálne nepoužívate.
9. Pri varení nedávajte do hrnca veľa vody. Čim viac vody, tým sa spotrebuje viac energie.
10. Práčku naplňte stále doplna. Pravidelne rozmrazujte chladničku a mrazničku.

 

 

Viac o projekte Paseo Grunty sa dočítate na ich internetovej stránke.

(ML)
Foto: shutterstock