Farby do detskej izby

pred 1 rokom

Keď sa chystáte maľovať detskú izbičku, mali by ste vychádzať aj z toho, čo sa páči vášmu dieťaťu. Odborníci radia, aby ste nevymaľovali celú izbu iba v jednej obľúbenej farbe.

Farby je lepšie kombinovať: použiť napríklad dva odtiene tej istej farby, prípadne sa inšpirovať farebným kruhom, a zvoliť doplnkovú z protiľahlej časti spektra. Harmonicky pôsobí, ak je podlaha tmavšia než steny a strop a skôr v zemitých tónoch alebo v nie veľmi tmavej zelenej.

 

Umelý horizont

Stena, nech už je akejkoľvek farby, pôsobí na dieťa ako veľká plocha. Preto by sme ju mali trochu zmenšiť tak, že vytvoríme „umelý horizont“ – odporúča sa zhruba vo výške 1,20 – 1,50 m od podlahy rozčleniť stenu bordúrou, lištou alebo jednoduchou linkou. Spodnú časť potom môžeme vymaľovať teplými, jemnými tónmi (od žltej po červenú, napr. marhuľovou). Zvyšok steny môžeme nechať v bielej alebo siahnuť po svetlých, vzdušných pastelových tónoch. Strop by mal byť ešte svetlejší, najlepšie biely.

 

Žltá

Žltá je jasná farba, ale neodporúča sa pre deti, ktoré majú problémy so sústredením alebo poruchami učenia.

 

Oranžová

Je to veľmi radostná farba, ktorá dokonca zvyšuje chuť do jedla. S oranžovou ale nemáme preháňať, pretože steny tejto farby priestor opticky zmenšujú.

 

Červená

Červená farba povzbudzuje a oživuje. V detských izbách sa objavuje veľmi často, ale mali by sme ju užívať s rozumom. Veľké plochy môžu podporovať nepokoj a dokonca agresivitu. Ak chcete natrieť veľkú plochu, zvoľte radšej inú teplú farbu – napríklad nežne ružovú.

 

Zelená

Je to farba prírody, upokojuje nervóznejšie deti a pomáha im sústrediť sa. Čím tmavší odtieň zvolíme, tým izbičku opticky viac zmenšíme.

 

Modrá

Upokojenie a uvoľnenie prináša modrá farba. Tmavší odtieň je vhodný napríklad do kúta, v ktorom dieťa spí. Patrí ale, rovnako ako zelená farba, k studeným odtieňom a najlepšie nám poslúži v slnkom zaliatej izbičke, obrátenej na juh alebo na západ. V tmavších miestnostiach by nám, naopak, ubrala teplo a svetlo.

 

Ružová

Táto farba znižuje agresivitu, je ideálna do kútika, v ktorom dieťa spí. Na veľkej ploche ale pôsobí nevýrazne a nehmotne.

 

Biela

Ak si nie ste istý, či vyberiete správnu farbu, bielou nič nepokazíte. Pôsobí čisto, rozjasňuje, dokáže neutralizovať aj ostatné farby. Vo veľkom priestore môže pôsobiť vzdušne. Ak je však izba inak tmavá, opticky skôr zosivie a môžeme ju vnímať ako studenú.

 

Hnedá a okrová

Iba máloktorá detská izbička je vymaľovaná na hnedo alebo okrovo. Hnedá farba pritom izbu zútulňuje, samozrejme, ak nie je na všetkých stenách, a zemité tóny, ako je oker, priestor pocitovo prehrejú, upokojujú a vyrovnávajú emócie.

 

Fialová

Na stenu detskej izby však nie je veľmi vhodná. Podľa odborníkov veľká plocha fialovej zhoršuje náladu a podporuje pasivitu.

 

 

 

Foto: shutterstock