Hobití dom si môže postaviť každý

pred 3 rokmi

Inšpiráciu na lacné a ekologické bývanie predstavili ľudia z občianskeho združenia Sosna.

Postavili ho v areáli svojho Ekocentra v Družstevnej nad Hornádom neďaleko Košíc a hneď v prvý deň, keď Hobití dom, ako ho nazvali, sprístupnili, vzbudil mimoriadnu pozornosť. Vyzerá totiž ako dom niektorého z Hobitov zo slávnych príbehov J.R.R. Tolkiena.

Vnútorné zariadenie Hobitieho domu.

Vnútorné zariadenie Hobitieho domu.

“Naozaj nás pri riešení vonkajšieho výzoru inšpirovali tieto príbehy. Jeho význam je však v inom – slúži ako ukážka toho, čo sa dá ekologicky postaviť z veľmi dostupných materiálov,” povedal nám manažér projektu Štefan Szabó. Domček s jednou miestnosťou vyzerá, akoby bol vyhĺbený do kopca. Jeho steny sú však postavené z vriec naplnených hlinou a utlačených. Z hliny sú aj vnútorné omietky a jednoduchá pec.

“Hlavnou myšlienkou je to, že dom sa dá postaviť z materiálov, ktoré človek nájde do 20 kilometrov od bydliska. Steny sme potom kvôli udržaniu tepla zasypali zeminou a na vyrovnanie jej tlaku sme použili staré pneumatiky,” vysvetľuje Szabó. Do hliny plánujú ešte vysadiť rôzne rastliny, takže dom bude vyzerať ako veľký krtinec.

Ekologickí nadšenci zo Sosny ho budú využívať na tréningové a vzdelávacie aktivity. Môže však slúžiť ako ukážka možného riešenia bývania pre nemajetné skupiny obyvateľov alebo víkendového domčeka či chatky pre ľudí s ekologickým zmýšľaním. Tým, ktorí sa naňho počas víkendu prišli pozrieť, sa bezosporu naozaj páčil.