Home staging – technika pre rýchly predaj

pred 1 rokom | PR článok

Chceli by ste vedieť ako rýchlejšie predať nehnuteľnosť?  Jedna z techník je aj tzv. Home staging. Tento pojem prišiel k nám zo západných krajín, kde službu pod týmto názvom ponúkajú už cez 30 rokov.

Čo je home staging?

V jednoduchom preklade je to úprava interiéru nehnuteľnosti za účelom vytvorenia lepšieho dojmu a tým aj zvýšenia hodnoty nehnuteľnosti v očiach záujemcov. Jedná sa hlavne o finančne nenáročné investície, prípadne len o jednoduché zmeny v nehnuteľnosti, ktoré s ňou niekedy urobia doslova zázraky. Zámerom nie je rekonštrukcia a tým aj finančná investícia, ale práve naopak – zisk.

Prečo?

Je vedecky dokázané, že väčšina ľudí sa rozhoduje emocionálne a platí tu pravidlo: DOJEM O NEHNUTEĽNOSTI  SI ZÁUJEMCA UROBÍ POČAS PRVÝCH 10 SEKÚND. V praxi sa stretávame s tým, že väčšinou to, čo chýba záujemcom, je predstavivosť. Je pre nich ťažké si predstaviť, že za niekoľko týždňov v nehnuteľnosti, ktorá je teraz zaprataná a plná intimity terajších vlastníkov, si budú budovať svoj domov. Predstaviť si tam svoje predmety, zariadenie, svoje súkromie a pokoj. Preto by nenuteľnosť mala byť pre záujemcu neutrálna a príťažlivá a tieto úpravy by mali vyzdvihnúť jej  dobré stránky.

Kto to urobí?

Sám

Každý vlastník nehnuteľnosti si môže takto upraviť nehnuteľnosť sám. Pozor! Môže sa ale stať, že mu bude chýbať objektivita. Väčšinou sa človek  pozerá na svoje bývanie cez emócie.  Pri tejto možnosti sa odporúča poradiť sa s niekým nezávislým, aký dojem v ňom vaša nehnuteľnosť vyvolala.

Odborník

Na slovensku je už  niekoľko firiem, ktoré túto službu ponúkajú. Väčšinou sa jedná o interierových dizajnérov, ktorí sa vedia profesionálne pozrieť na vašu nehnuteľnosť a ponúknuť vám možnosti, ako si nehnuteľnosť môžete upraviť, prípadne vám ju upravia oni. Samozrejme sa za túto službu platí.

Realitný maklér

Pri tejto možnosti môžete osloviť profesionálneho makléra, ktorý takúto službu ponúka. V tomto prípade by táto služba mala byť zahrnutá v provízii makléra, ktorá je dohodnutá pri  predaji nehnuteľnosti. Dobrý maklér by mal z praxe vedieť, aký majú záujemcovia o nehnuteľnosti názor, čo je vhodné a čo nie.

shutterstock_29221507

Ako na to?

Ak sa rozhodnete upraviť si nehnuteľnosť sám, môžte urobiť tieto základné 4 kroky:

SVETLO – pustite do nehnuteľnosti svetlo (odtiahnite žalúzie a závesy, doplňte žiarovky,…)

VSTUP – prvý dojem (odložte topánky, vypratajte vešiaky,…)

PORIADOK – priestranný a čistý byt (vypratajte kuchynskú dosku, stoly, police, vyčistite podlahy, odstráňte veľké kusy nábytku, …)

VZDUCH – zápach ( nehnuteľnosť poriadne vyvetrajte, obmedzte fajčenie vo vnútri nehnuteľnosti, odložte zdroje zápachu, ako sú pelechy domácich miláčikov, krmivo a pod.)

Je množstvo ďalších  faktorov, ktoré ovplyvnia rýchlosť predaja a cenu vašej nehnuteľnosti. Ale ak ľuďom odkryjete hodnotu vašej nehnuteľnosti tým, že použijete túto techniku a urobíte zopár jednoduchých a finančne nenáročných úprav, ovplyvníte tým aspoň z jeden faktorov PRE RÝCHLY PREDAJ.

Viac o tejto inovatívnej možnosti sa dozviete na stránke spoločnosti Vitoreal.

Viktória Brozová
Foto: shutterstock