Izbička pre prváka

pred 1 rokom

Na budúci týždeň v pondelok sa to všetko začne. Piaty september bude v tomto roku dôležitý pre všetkých školákov, ale najdôležitejší pre prváčikov. Nástup detí do školy je nielen pre ne, ale aj pre rodičov veľkou zmenou, na ktorú sa treba pripraviť.

Okrem bežného vybavenia v podobe aktovky, perečníka a ďalších drobností, by sme sa mali predovšetkým zamerať na výber kvalitného nábytku – teda stola a stoličky, kde sa budú deti učiť. Časy, keď sa písali úlohy na kuchynskom stole sú už dávno preč.

 

Pracovný stôl a stolička

Hneď na začiatku je potrebné si uvedomiť, že náš malý školák bude tráviť pomerne veľa času písaním úloh a prípravou do školy. Na vytvorenie príjemného a inšpiratívneho prostredia je dobré kúpiť pracovný stôl, ktorý bude po všetkých stránkach kvalitný, bezpečný a ergonomický.

Pracovné stoly sa pohybujú v rôznych cenových kategóriách. Záleží na vašich možnostiach. Dbajte však na to, aby výška stola zodpovedala výške dieťaťa. To isté platí aj pre stoličku. Jej výška by mala byť nastaviteľná, aby malo dieťa pri sedení vyrovnaný chrbát a nohami by sa malo dotýkať zeme.

 

Police a nástenka

Nad stôl pripevnite police na pomôcky, ktoré je potrebné mať stále po ruke. A nezabudnite na nástenku či magnetickú tabuľu, na ktorej bude visieť rozvrh hodín. Praktickou pomôckou na stôl sú podložky na písanie, dobre sa na nich pracuje a dajú sa ľahko očistiť.

 

Zásuvky

Výhodné je, ak má stôl zásuvky, do ktorých je možné uložiť písacie potreby. Ak ich nemá, môžete stôl doplniť pojazdným kontajnerom so zásuvkami. Vo vnútri zvyknú byť priehradky, ktoré dieťaťu pomôžu udržiavať poriadok. Kút na učenie vybavte ešte niekoľkými menšími skrinkami. Do blízkosti stola umiestnite odpadkový kôš.

 

Osvetlenie

Aby si školák neničil zrak, umiestnite stôl oproti oknu. Ak sa začne stmievať, pomôže lampička. Tá by mala byť umiestnená pod úrovňou očí kvôli oslňovaniu. Vyvarujte sa slabších žiaroviek než je 60 W. Spolu s lampičkou nechávajte svietiť aj hlavné svetlo. Je to kvôli tomu, aby sa oči rýchlo neunavili. Oční lekári varujú pred používaním žiariviek, pretože môžu poškodiť zrak.

 

Posteľ a relaxačná zóna

V izbe by nemala chýbať relaxačná zóna, kde sa bude môcť dieťa hrať. Preto izbu nezahlcujte zbytočnými kusmi nábytku. Bez výdatného spánku sa ozaj žiadny školák nezaobíde, preto musí mať kvalitnú posteľ a matrac. Klasická posteľ je kvôli svojej polohe v spodnej časti izby, kde sa drží chladnejší vzduch, vhodnejšia než jej vyvýšené alebo poschodové varianty.

 

Farby

Detská izba by mala byť veselá. Nekombinujte však veľa farieb, nech nepôsobí dráždivo a chaoticky. Farbami môžete citlivo zvýrazniť jednotlivé zóny. V časti na spanie by mali byť chladnejšie odtiene. Teplejšie farby zas podporia aktivitu a kreativitu v hracej a pracovnej časti.

 

 

Foto: shutterstock