Košice sa začínajú rozrastať vďaka novostavbám

pred 2 rokmi | PR článok

V súčasnosti ľudia obľubujú čoraz častejšie komfortné bývanie, ktoré je situované v príjemnom prostredí a neďaleko od centra. Aj to je dôvodom, že Košice ako metropola východu sa neustále rozrastajú a v našom meste pribúdajú nové bytové komplexy či novostavby.

Košičania neustále vyhľadávajú miesto na lepšie a zdravšie bývanie. Život na betónovom sídlisku v mestskom ruchu nevyhovuje každému, čo je jeden z dôvodov, prečo vznikajú bytové komplexy a novostavby v tichých lokalitách mimo samotného centra a preplnených sídlisk.

 

Novostavba v príjemnom prostredí

Predmestské zóny zabezpečujú obyvateľom okrem príjemného prostredia aj občiansku vybavenosť a ľahko dostupnú dopravu. Podobne je na tom aj Projekt Paseo Grunty, kde samotná novostavba bude situovaná v mestskej časti Sídliska KVP s výhľadom na myslavský les. Obyvatelia sa môžu vybrať na ľahšiu turistiku alebo na prechádzky do prírody, ktorú budú mať na dosah ruky od svojho bývania. Podľa realitnej maklérky novostavby, ktoré sa nenachádzajú priamo v centre mesta, ale na okrajoch sídlisk, ľudia vyhľadávajú najmä kvôli oddychu a príjemnému prostrediu. ,,Mnohí chcú po práci vypnúť a spomaliť. V súčasnosti je život, najmä mladých ľudí. hektický a stresujúci. Aj to je podľa mojich skúseností dôvodom, prečo siahajú po novostavbách na predmestiach mesta,“ konštatuje.

 

KVP novostavba

V košickej mestskej časti KVP vzniká novostavba s výbornou dostupnosťou do centra.

 

Košičania hľadajú súkromie

Realitná maklérka vraví, že v minulosti sa bloky na sídliskách stavali natlačené na seba. V súčasnosti sa jej kúpa novostavby pozdáva aj kvôli dostatku priestoru. ,,Panelák je, jednoducho povedané, postavený z panelov. Všetko je počuť, ľudia si vidia do okien a zelene je navôkol málo. Obyvatelia tak nemajú pocit dostatočného súkromia. Môžem povedať, že tento problém som zaznamenala napríklad na Sídlisku Ťahanovce, kde sú paneláky blízko seba a budúci obyvatelia majú voči tomu výhrady,“ hovorí realitná maklérka.

,,Novostavby sú naopak postavené z tehly, výťahy sú hydraulicky odhlučnené, občianska vybavenosť je na vysokej úrovni a často sa nachádzajú v blízkosti prírody. Postavené sú zväčša tak, aby všetky inštitúcie ako školy, poliklinika, či rekreačno – športové centrá boli neďaleko týchto novostavieb. Budúci obyvatelia sa tak môžu nachádzať v blízkosti centra mesta, ale zároveň aj v prírode,“ konštatuje.

 

Novostavby lákajú mladé rodiny

V poslednom období sa ponuka novostavieb výrazne rozšírila. Dopyt je vysoký, čím narastá aj počet poskytovaných hypotekárnych úverov, ktoré sú v súčasnosti najvyhľadávanejším spôsobom financovania novej nehnuteľnosti. Potvrdila nám to aj manažérka poisťovne Valéria Smilnická. ,,V poslednom čase sa stretávam s klientmi, ktorí často žiadajú o úver práve na kúpu novostavieb. Okrem toho vzrastá aj počet klientov, ktorí poisťujú nehnuteľnosti k hypotékam.“

Podľa manažérky poisťovne si o hypotekárny úver najčastejšie žiadajú mladé rodiny. ,,Sú to prevažne manželské páry do 30 rokov, ktorí hľadajú pokojné bývanie v peknom prostredí buď v novostavbách, alebo bytových komplexoch,“ konštatuje.

 

Obhliadka nehnuteľnosti

Cieľom novostavieb je vytvoriť pohodlné bývanie za rozumnú cenu. Podľa realitnej maklérky sa klienti pýtajú na tieto základné požiadavky: ,,Potenciálny kupca musí poznať rozlohu samotnej obytnej plochy. Prípadne aj pivnice, balkóna či loggie. Samozrejme sa pýtajú na mesačné náklady. Okrem toho jedeným z rozhodujúcich faktorov je aj občianska vybavenosť ako aj samotná lokalita, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri výbere a zároveň kúpe nehnuteľnosti. Ďalším faktorom sú technické a technologické riešenia,“ vysvetľuje.

 

ANKETA
Čo je pre vás rozhodujúce pri výbere nehnuteľnosti, zvažujete aj kúpu novostavby?

Peter Blišťan – zdravotník
Určite dávam dôraz na lokalitu, občiansku vybavenosť, ale aj dostupnosť do centra a cenu. Neviem sa ešte stále rozhodnúť, či je lepšie si kúpiť starý byt a a prerobiť ho, alebo investovať do novostavby. Je možné, že by ma to vyšlo cenovo rovnako, takže to ešte musím zvážiť. Všetko má svoje výhody, ale aj nevýhody. V poslednej dobe ma chytil aj trend nízkoenergetických domov.

Miloš Majer – podnikateľ
Ja bývam v novostavbe už približne dva roky. Chcel som skĺbiť pestrý mestský život s pokojným prostredím. Rozhodujúcim faktorom bolo však to, že novostavba, v ktorej bývam, je nízkoenergetická a viem tak na energiách výrazne ušetriť. Novostavba spĺňa aj ekologické kritéria a je šetrná k životnému prostrediu. Výhodu vidím aj v tom, že novostavby vedia byť v súčasnosti cenovo dostupnejšie.

Ľubica Diškantová – farmaceutka
S moji partnerom sme zatiaľ v podnájme a chceli by sme si kúpiť vlastné bývanie. Pri výbere nehnuteľnosti je pre mňa dôležitých niekoľko kritérií. Je to samozrejme cena, ale taktiež aj zabezpečená infraštruktúra, občianska vybavenosť a lokalita. Rada by som nebývala v centre, ale zase ani na našich preplnených sídliskách. Prijala by som najradšej nejaký kompromis.

 

Foto: shutterstock, archív