Krása pramení z jednoduchosti a praktickosti

pred 1 rokom

Trendy sa nemenia len v šatníku, móda a vkus sa dostávajú aj do bývania. Prvá polovica tohto roku sa niesla v znamení štyroch dominantných štýlov. Stále však platí nepísané pravidlo, v jednoduchosti je krása. Kľúčový je aj výber kvalitných materiálov a doplnkov, ktoré majú moc zútulniť každý priestor.

Graphic style znamená moderné línie

Kruhy, kosoštvorce či iné geometrické tvary. Tie tvoria základ tzv. grafického štýlu. Tieto moderné línie vkusne dopĺňajú jemné farby, napríklad biela a béžová. Tie je však vhodné občas rozbiť výraznými farbami, ako je modrá alebo červená. Mladistvý nádych bývania dosiahnete v kombinácii s drevom a kovmi. Kontrasty farieb do priestoru dotiahnete cez doplnky – vankúše, záclony či koberce.

 

graphic style

 

graphic style 1

 

Pastelové farby v Miami beach

Podstatou tohto štýlu je, aby bol priestor farebný a živý, a aby ste sa v ňom cítili ako na pláži s tropickým ovocím v ruke. Dominantou sú pastelové farby na čele s mäkkou ružovou, tyrkysovou a žltou, ktoré pripomínajú 50-te roky.

 

miami beach

 

S Botanical Spirit do džungle

Milovníkov exotiky poteší štýl v znamení pralesov, ktorý je tvorený predovšetkým prvkami dreva. Atmosféru podčiarkuje upokojujúca zelená farba.

 

botanical spirit

 

botanical spirit 1

 

Vznešene a šik

Noblesa a vznešenosť sú charakteristické pre štýl s príznačným názvom The new chic. Žiarivosť a lesk. Aj takto by sme ho mohli jednoducho opísať. Lesklé materiály a povrchy dodajú priestoru vznešenosť. Najmä kombinácia kovu, medenej farby a zlata, ktoré spolu tvoria harmonickú jednotu.

 

the new chic 1

 

the new chic

 

Materiál a praktickoť – oporné body

Okrem štyroch základných dominantných štýlov sa rok 2016 nesie v znamení kvalitných prírodných materiálov a praktickosti každého kúska nábytku. Dovolené je v interiéri takmer všetko, čo pochádza z prírody. Drevo, kamene, mosadz a veľký návrat zažíva mramor. Prírodné prvky sa môžu používať aj v pre nich netradičných priestoroch, napríklad v kúpeľni. Zároveň platí pravidlo, že menej je niekedy viac. Stále je v kurze minimalistický štýl, to znamená, že každý kus nábytku by mal mať aj praktické využitie.

 

material a praktickost - minimal. styl

 

Doplnky si vyrobte sami

Prírodné materiály nechávajú priestor tým zručnejším, ktorí ich môžu použiť na výrobu vlastných doplnkov. Priestor tak bude pôsobiť útulnejšie a autentickejšie. Vyrobiť si môžete rôzne koše, nielen z prútia, ale aj z papiera, háčkované deky, ozdoby na stenu či doplnky z textilu so stále populárnym kvetinovým vzorom. Šmrnc dodajú najmä priestorom ladeným do jednoduchých prírodných farieb. Podomácky vyrobené doplnky vám pomôžu nadobudnúť pocit pohodlného a skutočného domova.

 

kvetinovy vzor

 

 

 

 

 

Mária Dunajčanová
Ilustračné foto: shutterstock