Markíza proti slnku

pred 1 rokom

Markízy majú ľahké konštrukcie, ktoré sa využívajú na zatienenie väčších plôch, ako sú balkóny, terasy, vchody alebo záhrady. Poskytujú ochranu nielen proti slnku, ale tiež proti vetru a dažďu.

 

Pevné

Existuje veľa druhov markíz, ale základné delenie je na pevné a výsuvné. Tie s pevnou konštrukciou sa používajú tam, kde potrebujete mať trvalo tienenú plochu. Stretnete sa s nimi najčastejšie na oknách. Sú stabilné, pevné a odolné voči poveternostným podmienkam. Bežne sa vyrábajú so šírkou začínajúcu na 150 cm a s minimálnym výsuvom 100 cm.

 

Výsuvné

Tento typ nie je až taký odolný, ale zato je variabilnejší. Keď zasvieti slnko, dá sa ľahko vysunúť a keď prší, zasuniete ju, aby ste mali v izbe viac svetla. Pohyb markízy zabezpečí otáčanie kľukou s prevodovkou. Ak sa však chcete
vyhnúť manuálnej práci, môžete investovať do modelu s elektromotorom.

 

Kombinácia

Veľmi zaujímavou alternatívou je kombinácia oboch typov, teda markízy s pevnou konštrukciou a posuvným poťahom, vďaka čomu získate výhody oboch typov. Sú stabilné aj fl exibilné zároveň. Prežijú hustý dážď, krúpy alebo silný vietor, ale poťah môžete kedykoľvek zrolovať po vodiacich koľajniciach, ktoré sú umiestnené na bokoch nosnej konštrukcie. Samozrejmosťou je, že u všetkých druhov máte na výber z rôznych materiálov nosnej konštrukcie a látky.

 

Doplnky

Otravuje vás hmyz? Pripnite k markíze moskytiéru, zabráni, aby vás obťažovali nepozvaní hostia. Slniečko je už veľmi nízko a svieti vám do očí? Existuje markíza so sklápacou konštrukciou alebo so spúšťacím volánom. Ak chcete tráviť čas na balkóne aj keď sa zotmie, pomôže vonkajší svetelný panel. V chladnom počasí sa môžete spoľahnúť na regulované sálavé vykurovacie teleso, vďaka ktorému si predĺžite teplé letné dni.

 

Látky

Čo sa týka materiálov, ktoré sa používajú na výrobu poťahov, tak najčastejšie sa môžete stretnúť s niekoľkými variantmi akrylu a tkanín soltis, sunsilk či s klasickým PVC. Akrylátové látky sa vyrábajú špecializovanou nanotechnológiou, ktorá dodá výrobku konkrétne vlastnosti pre rôznorodé využitie. Medzi špecifikáciami impregnovanej tkaniny nájdeme vodotesnosť, odolnosť voči prachu, špine, plesniam, vlhkosti a priamym slnečným lúčom. Každá textília má inú štruktúru, úroveň priedušnosti a odrazu svetla. Týmto tkaninám neprekáža dážď, ak je dodržaný sklon konštrukcie aspoň 15 stupňov, aby mohla voda stekať.

 

Údržba

Životnosť látky ovplyvňuje predovšetkým pravidelná údržba. Nečistoty alebo prach stačí z tkaniny utrieť vlhkou handričkou, ak je látka suchá, špinu môžete vysať vysávačom alebo vykefovať. Na väčšie škvrny stačí použiť slabý roztok vody s mydlom. Na nečistoty na látke sa nesmú používať akékoľvek agresívne čistiace prostriedky.

 

Foto: shutterstock