Máte pocit, že sa váš byt stále zmenšuje? Tu je možné riešenie!

pred 2 rokmi

Či už bývate v dome, byte alebo maličkej garsónke, za istý čas zistíte, že vaše bývanie sa akosi zmenšuje. Pribúdajú ľudia aj veci a úložného priestoru ubúda. Jediným riešením sú nové skrine.

V obchodoch s nábytkom je veľmi veľa druhov aj typov skríň. Ale tak ako izby v panelákoch či domoch nie sú rozmerovo rovnaké, tak aj skrine majú rôzne veľkosti. Je ťažké zohnať skrine, ktoré by presne pasovali do vopred vymedzeného priestoru, neprekážali, efektívne využívali miesto a navyše ešte boli príjemné z hľadiska dizajnu.

Skriňa na mieru

Väčšinou sa skrine menia pri rekonštrukciách. Ak to má byť veľká rekonštrukcia, nechajte si poradiť napríklad od bytového architekta, ako riešiť umiestnenie nábytku. V prípade, že chcete vymeniť aj nábytok, odporúčame vám skrine na mieru. Žiadna kúpená skriňa vám neponúkne toľko úložného priestoru ako skriňa, ktorá presne vyplní priestor pre ňu určený. Nebojte sa aj väčšej investície, pretože tá sa vám mnohonásobne vráti.

Rozmery

Podstatné sú, samozrejme, rozmery vstavanej skrine. Dokonale môžete využiť aj rôzne výklenky a niky, ktoré inak nie sú využiteľné. Tu máte ideálnu možnosť tento priestor zakomponovať do celkového riešenia úložných priestorov v byte. Doslova tak využijete každý centimeter a nič nevyjde nazmar. Pokojne si môžete vybudovať vstavanú skriňu cez celú stenu a navyše od podlahy až k stropu. Horné odkladacie priestory sa dajú využiť na sezónne veci.

Vnútorné vybavenie

Skrine zhotovované na mieru sú v rôznych cenových hladinách. Všetko záleží od materiálu, ktorý sa pri ich výrobe použije. Najdrahšie je však vnútorné vybavenie, ktoré sa však dá elegantne a lacnejšie vyriešiť po dohode s dodávateľom. Keď budú mať všetky vaše veci presne určené miesto, získate tak neočakávaný priestor vo svojom byte. Nepodceňujte však vnútorné usporiadanie. Aj tu se dá veľa miesta ušetriť. Existujú rôzne sklopné poličky, stojany, ktoré sa dajú pripevniť na zadnú stenu či boky skrine. Určite nie je od veci si všetko dopredu rozkresliť, rozmerovo prepočítať a premyslieť.

Dizajn

Dizajn určite nepodceňujte. V prvom rade je dôležitá funkčnosť, ale nevzhľadná, hoci veľmi prakticky zhotovená skriňa vám neurobí takú radosť ako po všetkých stránkach dokonalý celok. Ak potrebujete opticky zväčšiť priestor, nechajte si urobiť zrkadlové dvere. Lepšie sú tiež svetlejšie farby. Tie odrážajú svetlo a presvetľujú celú miestnosť. Nebojte sa ani farieb, ak je miestnosť do nejakej ladená. Rešpektujte ale celkový vzhľad. Stavte skôr na nadčasovosť.

Pokiaľ si vyberiete tmavú extravaganciu, môže sa vám po nejakom čase stať, že vás prestane baviť a čo potom so skriňou… Najlepšie je preto zvoliť si univerzálnejšie riešenie, ktoré prežije aj zmenu interiéru a bude korešpondovať s farbou, ktorou ste si vymaľovali izbu.

Ak chcete skriňu občas nejako obmeniť, vyberte si rôzne polepy, ktoré budete môcť kedykoľvek z dverí stiahnuť bez toho, aby ste poškodili dvere skrine. Môžete si tieto polepy potom vymeniť za iné. Vyberte si plne výsuvné zásuvky so zatváraním s doťahom. Vďaka nim sa budú zásuvky otvárať a zatvárať hladko. Nebude hroziť situácia, kedy vám plne naložená zásuvka spadne pri neobratnej manipulácii na nohu. Zatváranie s doťahom potom zaistí, že si nepriškripnete prsty.

Foto: Shutterstock