Mesto chce dotáciu na byty od ministerstva

pred 2 rokmi

Magistrát sa obracia so žiadosťou o príspevok na ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Celková suma dosahuje vyše 337-tisíc eur. Tie sú určené na rekonštrukciu bytového domu na Vodárenskej 14.

Prestavbou spomínanej budovy chce magistrát získať 19 nových nájomných bytov s celkovou výmerou 702 metrov štvorcových. Pôjde o šesť jednoizbových, dvanásť dvojizbových a jeden trojizbový. Najmenšie byty majú mať priemernú rozlohu 27 metrov štvorcových, najväčší trojizbový 55 ,,štvorákov“.

Príspevok ministerstva pokryje všetky náklady súvisiace s rekonštrukciou domu. ,,Cieľom materiálu je prerokovať a schváliť žiadosť o poskytnutie dotácie na obstaranie náhradných nájomných bytov nájomcom, ktorým bol Mestom Košice právoplatne priznaný nárok na náhradu a sú zapísaní v zozname žiadateľov o poskytnutie bytovej náhrady,“ uvádza sa v návrhu k uzneseniu. V niektorých prípadoch pôjde o náhradné bývanie dovtedy, kým nepadne verdikt v prebiehajúcich súdnych sporoch.

Náhradné byty musia dokončiť v takom termíne, aby ich mohli žiadateľom odovzdať do konca budúceho roka. Ak nie, bude mesto od 01. januára 2017 povinné znášať finančné dôsledky v podobe preplácania rozdielu medzi novovyrubeným trhovým a dovtedy regulovaným nájomným. O tom, či mesto o dotáciu požiada, rozhodnú v pondelok poslanci na poslednom tohtoročnom mestskom zastupiteľstve.

Boris Macko

Ilustračné foto: TASR