Mesto verzus vidiek: Kompromis na dosah

pred 2 rokmi | PR článok

Premýšľate o tom, či je lepšie bývať v meste, alebo na vidieku? Chcete mať prírodu na dosah ruky, ale zároveň aj občiansku vybavenosť a do centra pár minút? Dnes máte možnosť urobiť kompromis.

Relax na vidieku

Jednou z najväčších výhod bývania na dedine je pokojný život. Dnešný svet je uponáhľaný a práve preto ľudia vyhľadávajú tichšie prostredie na relax. Čistý vzduch a príroda je lákadlom pre mnohých, ktorí chcú ujsť od mestských stresov a užívať si príjemné prostredie. Mladé rodiny v súčasnosti preferujú život na dedine aj kvôli zdravšiemu spôsobu života. Bývanie na vidieku má však aj isté nevýhody. Kultúrne, športové či spoločenské vyžitie je menšie ako v meste a takisto sa môžete stretnúť aj s obmedzenou dostupnosťou obchodov a služieb.

Pestrý život v meste

Dôležitým aspektom bývania v meste je život vo väčšej anonymite ako na dedine. Kultúrne vyžitie, dostupnosť vzdelania, kvalitnejšie služby, pestrejšie možnosti trávenia voľného času a vzdialenosť do centra sú neporovnateľnými výhodami oproti životu na vidieku. Ľudia sa do mesta sťahujú kvôli pracovným príležitostiam a celkovo mestský život je dynamickejší. Mesto ponúka kvalitnejšiu občiansku vybavenosť, ktorá sa však vyznačuje hlučnosťou, horšou kvalitou ovzdušia a väčšou mierou kriminality.

Čo si vybrať?

Výber miesta bývania závisí na potrebách každého z nás. Mnohí uprednostňujú komfort mesta. Napríklad Gréta Jakubčová odišla z dediny hlavne kvôli štúdiu. Dnes už v Košiciach býva 10 rokov a za život na dedine by nemenila. ,,Neviem si predstaviť, že by som ešte stále bývala niekde inde ako v Košiciach. S mestským životom som nadmieru spokojná. Je tu všetko, čo mladý človek potrebuje. V budúcnosti by som si však v našom meste chcela zakúpiť nejaký bytový dom v príjemnom prostredí,“ konštatuje.

Nie všetci Košičania sú však presvedčení, že mesto je pre nich to pravé ,, orechové“. Geodet Mikuláš Dávid sa z Košíc odsťahoval pred niekoľkými rokmi a život na vidieku si nevie vynachváliť. ,,Odišiel som hlavne kvôli rušnej mestskej doprave. Prekážalo mi to. Za mesto by som už nemenil. Mám krásny výhľad a vytúžený pokoj. Čo viac si priať?“.

Aký je trend?

Dnes už aj v Košiciach mnoho ľudí vyhľadáva také miesto na bývanie, ktoré by bolo skĺbením pokojného prostredia a pestrého mestského života. Podľa realitnej maklérky Košičania túto možnosť hľadajú stále častejšie. ,,V súčasnosti môžeme hovoriť o tom, že v Košiciach vznikajú komplexy, ktoré obsahujú všetko, čo ľudia dlhodobo vyžadujú. Človek môže byť v meste a cítiť sa ako na vidieku.“
Táto možnosť sa tak postupne stáva realitou. Napríklad v mestskej časti Košice-Sever, v širšom centre mesta, môžete nájsť nový bytový komplex, Villu Kalváriu. Ponúka možnosť nadčasového, nízkoenergetického a ekologického bývania v prírode a meste zároveň. Obyvateľka bytového komplexu, Lucia Beňová, potvrdila komfort tohto typu bývania. ,,Projekty novostavieb nadmieru spĺňajú naše očakávania od mestského bývania. Vyhovuje mi areál so zeleňou, kde sa dá vyjsť s deťmi či posedieť so susedmi,“ konštatuje.

Aké je riešenie?

Či už zvolíte život na vidieku, alebo v meste, v každom prípade sa stretnete s pozitívnymi, ale i negatívnejšími stránkami. ,,Zvyčajne ľudia vyžadajú občiansku vybavenosť, dostupnosť do centra či pokojné a bezpečné prostredie. Dnes už môžeme povedať, že riešenie existuje,“ hovorí realitná maklérka. Pokojné a tiché prostredie v prírode s možnosťami spoločenského, kultúrneho a športového vyžitia je možné zosúladiť. Moderné mestské bývanie s prírodou na dosah ruky prinášajú mestské bytové komplexy, ktoré sa v dnešnej dobe stávajú najlepšou voľbou. Nie je teda nevyhnutné rozhodovať sa medzi mestom a dedinou. Riešením je zlatá stredná cesta.

Michaela Luxová