Minimalizmus, ktorý milujete alebo nenávidíte

pred 12 mesiacmi

Čisté línie, jednoduché tvary, praktickosť a pravidlá. Aj tak by sa dal opísať minimalistický štýl. Pre niekoho môže pôsobiť chladne, pre druhých zas krásne. Viete, čo však minimalizmus predstavuje?

Minimalistický štýl je určený pre tých, ktorí neznesú vo svojej domácnosti prepchaté priestory. Je jednoduchý, no každý prvok v domácnosti je praktický a využiteľný. Minimalizmus teda pracuje s minimom vecí s maximálnym použitím.

 

shutterstock_381752284

 

Biela jednoznačne prevláda

 

Pre tento štýl je typický jednoduchý nadčasový nábytok hranatých tvarov, malého množstva doplnkov a textílií. Vyhýbajte sa lesklým povrchom,  zdobeným prvkom na skriniach či komodách.
Steny sú často namaľovanie nabielo, pretože opticky zväčšujú priestor. V súčasnosti sú  v minimalizme povolené aj béžové odtiene.

 

shutterstock_326497970

 

Drevo je základ

 

Čo sa týka materiálov, veľmi obľúbený je drevený nábytok, kovové prvky  a kameň. Podlahy sú najčastejšie plávajúce alebo sú vyrobené z masívneho dreva.

 

Svetlo nenápadné, doplnkov menej

 

Doplnky sa používajú iba striedmo. Najčastejšie to sú keramické vázy, konáre alebo veľké obrazy s jemnými kovovými rámami. Obľúbenými dekoráciami sú taktiež sviečky a fotografie. Keďže pri minimalistickom štýle je dôležité, aby priestor bol svetlý, vyberajte kvalitné osvetlenie. To by malo byť nenápadné, preto napríklad zvoľte bodové svetlo, LCD podsvietenie v okolí televízora alebo kovové lampy.

 

shutterstock_401583715

 

Ako by mal pôsobiť?

 

Minimalistický štýl by mal vyvolávať pocity pokoja.  Jeho základom je voľnosť priestoru, vzdušnosť a elegancia.

 

shutterstock_133777247

 

 

 

Foto: Shutterstock