Moderný domov v škandinávskom štýle

pred 11 mesiacmi

Ak ste zástancom jednoduchosti, čistých línií a funkčnosti, zariadenie domova v škandinávskom štýle bude pre vás určite správnou voľbou. Vyznačuje sa eleganciou a nadčasovosťou.

Dizajnéri zo severských krajín vždy patrili medzi odborníkov na elegantné zariadenie príbytkov. V poslednom období siaha po domove na štýl severanov oveľa viac ľudí. Dôvodom môže byť najmä funkčnosť a využívanie prírodných materiálov. Pre interiér je typická vzdušnosť a svetlo v izbách. Keďže jednou z čŕt škandinávskych krajín sú dlhé noci a krátke dni, na presvetlenie priestorov často používajú bielu farbu. Tá odráža svetlo a opticky zväčšuje priestor. Doplniť ju môžete béžovou, svetlosivou, bledomodrou alebo svetlozelenou. Nešetrite sviečkami, lampami a svietnikmi.

 

Stavte na prírodné materiály

Pre škandinávsky štýl sú typické prírodné materiály. Nesmie chýbať drevený a kvalitne opracovaný nábytok. Mali by ste nechať vyniknúť drevené doplnky v prírodných odtieňoch. Svetlé drevo, ako napríklad smrek, borovica či breza, priestor nezaťaží, ale práve naopak, vytvorí pocit útulnosti. Využívanie prírodných materiálov patrí k základným rysom škandinávskeho štýlu. V severských príbytkoch nešetria ani kožou, kožušinou a celkovo prírodnými textíliami (ľan, bavlna, vlna).

 

skandinavsky_styl

 

Funkčné doplnky

Aby váš domov nebol celý biely ako v nemocnici, zvoľte farebné doplnky v podobe malých kober
cov, obrazov či váz, ktoré vaše bývanie nádherne oživia. Dekorácie by mali byť nielen estetické, ale zároveň aj funkčné. Ich praktické využitie musí byť na prvom mieste. Siahnite preto po malých vankúšoch, dekách, sviečkach. Zabudnite na miniatúrne doplnky, ktoré akurát slúžia na ,,lapanie“ prachu. Zabudnite na chaos a pestro bijúce farby do očí, vytvorte si oázu pokoja v škandinávskom štýle.

 

Charakteristické črty škandinávskeho štýlu: 
 jednoduchosť, funkčnosť, čisté línie 
 elegancia, ľahkosť 
 drevený nábytok 
 prírodné textílie (vlna, ľan, bavlna) 
 svetlé farby (biela, béžová), presvetlené izby


 

Foto: shutterstock