Nábytok z masívu

pred 1 rokom

Nábytok z masívneho dreva má nadčasový dizajn a je ideálny aj zo zdravotného hľadiska. Vnáša do našich domovov pokoj, pohodu, je teplý na dotyk a pri jeho výrobe se nepoužíva toxické lepidlo.

Drevo má fantastické prirodzené vlastnosti. V prvom rade má špecifickú vôňu, potom absorbuje a neskôr uvoľňuje vlhkosť, a tým vytvára príjemnú a zdravú klímu v prostredí, kde je umiestnené. Jediným nedostatkom tohto druhu nábytku, okrem vyššej ceny, je, že drevo pracuje, rozširuje alebo zmenšuje sa v súvislosti so zmenou teploty a vlhkosti.

 

Zvýšená pozornosť a starostlivosť

Nábytok z masívu je náchylný na rôzne poškodenie. Stačí mať doma zvieracieho miláčika alebo malé deti a hneď je na stole a skriniach škrabanec, fľak od špinavých tlapiek a rúk. Ceruzka aj fixka urobí svoje, nehovoriac o náraze ťažšieho predmetu. Ten v dreve spôsobí nevzhľadnú dierku. Čo s tým? Ak sa vám na masíve objavia odtlačky špinavých rúk alebo kresbičky od fixiek, tak by ste si mali zabezpečiť brúsnu hubku a povrch zbaviť nečistoty. Potom povrch navoskujte alebo ošetrite olejom.

Internet je plný osvedčených rád, ako ošetrovať a starať sa o nábytok z masívu. Ťažko nájdete domácnosť, kde by sa denne využívaný drevený nábytok vyhol nejakému povrchovému poškodeniu. Pri čistení a oživovaní povrchu odporúčame siahnuť po osvedčených radách. Škvrnám, škrabancom, fľakom po vode či alkohole sa nevyhne asi žiadny drevený stôl či iný solitér.

 

Prach

V prvom rade nábytok pravidelne zbavujeme prachu. Prach nie je pekný nielen na skriniach a stole, ale ani na obraze, proste všade tam, kde nemá byť. Čistiace prostriedky, ktoré nábytok impregnujú, obsahujú včelí vosk. Voskovanie tohoto nábytku je dôležité. Dodá mu žiarivý vzhľad a pekný povrch. Na trhu je množstvo kvalitných prípravkov, ktoré nájdete v drogériách či špecializovaných predajniach. Vyhnite sa však agresívnym prostriedkom, ktoré by mohli nepekne poškodiť povrch.

 

Ryhy a škrabance

Väčšie ryhy a škrabance odstraňujte pomocou tmelu. Môžete použiť tmel na drevo alebo tyčinky na maskovanie škrabancov, ktoré sa predávajú v rôznych odtieňoch. Prípadne do škrabancov votrite prípravok z včelieho vosku a trochy ľanového oleja. Môžete tiež použiť pastelku alebo krém na topánky vo vhodnom odtieni. Ryhy na nábytku z orechového dreva sa dajú odstrániť rozpoleným jadrom orecha.

 

Škvrny po tekutinách

Vyliala sa vám na nábytok voda? Ihneď tekutinu utrite do sucha. Ak sa fľak predsa len objaví, potrite ho zubnou pastou. Pri odolnejších škvrnách pridajte trochu sódy a nakoniec poškodené miesto vyleštite mäkkou handričkou. Voda, ktorá presiakne cez ochranný lak a vsiakne do dreva, na ňom zanechá tmavé škvrny. Ak je škvrna ohraničená, stačí odstrániť lak iba na tomto mieste, ak nie, je potrebné zbrúsiť lak na celej ploche. Tmavé, poškodené miesto vybieľte roztokom kyseliny šťaveľovej a po ošetrení upravte povrchovým lakom. Ak vám striekne na drevený nábytok mastnota, snažte sa ju odstrániť čistým octom a potom celý povrch utrite teplou octovou vodou v pomere 1:1.

 

Atrament a farba

Tieto škvrny sa pokúste odstrániť technickým lakovým benzínom. Navlhčite handričku a zľahka preleštite poškodené miesto, potom ho ešte utrite čistou vodou, vysušte a ošetrite voskom. Ak sa to nepodarilo, miesto prebrúste oceľovou vlnou navlhčenou technickým lakovým benzínom. Môže sa stať, že pri tom porušíte lak, preto plochu prelakujte.

 

 

Foto: shutterstock