Nechcené odtlačky

pred 1 rokom

Odtlačky prstov na nábytku sú nočnou morou nejednej gazdinky. Nevzhľadné šmuhy totiž dokážu spoľahlivo pokaziť dojem i z inak výborne vyzerajúceho nábytku.

Vďaka novodobým technológiám však teraz môžete mať na svojom nábytku povrchy, ktoré dokážu odtlačky prstov a šmuhy úspešne eliminovať.

 

Nanotechnológie

Chceli by ste si od seba oddeliť dve miestnosti celosklenenými dvermi a bojíte sa, že keď na ne zasvieti slnko, všetci uvidia odtlačky prstov, ktoré na nich zanechá každý člen domácnosti pri otváraní alebo zatváraní dverí?

Nanotechnológie sa pomaly, ale isto dostávajú aj do domácností. Pieskované sklo vzniká tak, že sa klasické číre sklo vystaví prúdu špeciálneho jemného piesku s prímesou veľmi malých hliníkových častíc, ktoré v ňom vytvoria nepatrné priehlbinky. No a vari najdôležitejšia je finálna úprava nanolakom. Ten na pieskovom dekore vytvorí dokonalo hladký povrch, takže sklo chráni pred usadzovaním nečistôt a tiež nedovolí, aby sa na ňom udržiavali odtlačky.

Údržba je v takomto prípade veľmi jednoduchá. Výhodou je obmedzené rosenie, preto sa dá využiť v kúpeľni a kuchyni. Plochu stačí jednoducho utrieť vlhkou jemnou handričkou.

 

Matné povrchy

K veľmi obľúbeným súčasným trendom patria matné povrchy. Dokážu pôsobivým spôsobom zjemniť odtiene farieb a navyše eliminujú odlesky svetla. Preto na takomto nábytku je máločo vidieť. Okrem toho, že tieto povrchy vyzerajú príjemne na pohľad, sú veľmi hebké aj na dotyk. Ak si zvolíte nábytkové dvierka s tým správnym povrchom, tak sa vôbec nemusíte báť týchto matných povrchov dotknúť. Na moderných matných akrylátových materiáloch totiž žiadne odtlačky po suchých a dokonca ani mokrých rukách nezostávajú.

Čistia sa horúcou vodou, čistou handrou alebo mikrovláknovou utierkou. Vhodné sú čistiace prostriedky bez abrazívnych zložiek, ktoré je nutné bezo zvyšku odstrániť, aby sa zamedzilo tvorbe šmúh. Plochu následne osušte mäkkou textíliou alebo papierovou utierkou.

 

Metalický lak

Veľmi moderná je dnes aj metalická úprava povrchov. Tá je praktická v tom, že na vysokom lesku nie sú viditeľné odtlačky od prstov. Pri tejto úprave už nebudete musieť vždy utierať dvierka, keď si budete chcieť niečo zo skrinky vybrať. Metalická úprava nábytku pomáha aj optickému zväčšeniu miestnosti.

Povrch sa bežne ošetruje handričkou. Väčšie znečistenie odstránite pridaním slabého roztoku saponátu na riad. Vyvarujte sa agresívnym čističom na báze organických alebo anorganických rozpúšťadiel. Lakované materiály nikdy nečistite nasucho, nepoužívajte hubky ani mikrovláknovú utierku. Odporúča sa navlhčená koža na čistenie skla.

 

Lamináty

Pri výbere napríklad bytových dverí by vás určite malo zaujímať, či sa ich povrch bude dobre ošetrovať, pretože dverí sa dotýkame v byte asi najčastejšie. Stavte na špeciálne laminátové povrchy.

Údržba týchto povrchov je veľmi jednoduchá. Stačí ich vyčistiť suchou, prípadne mierne navlhčenou jemnou handričkou. Ak máte pocit, že sú dvere viac znečistené, pridajte do vody trochu bežného saponátu. Vyhnite sa organickým rozpúšťadlám alebo látkam na báze chlóru.

 

 

 

 

Foto: shutterstock