Nedajte zlodejom šancu! Zazimujte si chatu

pred 12 mesiacmi

líži sa zima, čo je najvyšší čas na zabezpečenie vašich víkendových chát. Rekreačné oblasti situované ďalej od civilizácie sú v chladnom období lákadlom pre zlodejov. Chaty sa často nachádzajú na samote, kde je okolie počas zimy ľudoprázdne. Aj to je jeden z dôvodov, prečo by ste si vaše víkendové chalupy mali poriadne zabezpečiť. Nedajte zlodejom šancu a prečítajte si niekoľko tipov.

 

shutterstock_129086282

 

Zlodejov najviac lákajú okná a dvere

Aby ste ich však odradili, nemusíte hneď kupovať mreže. Zadovážte si uzamykateľné okenice alebo bezpečnostné fólie. Ich výhodou je ľahká inštalácia na všetky typy zasklení. Čo sa týka dverí, základom je kvalitná zámka. Tá nesmie chýbať nielen na hlavných dverách, ale aj na zadnom a bočnom vchode. Vlastníci chát majú zámky často zastarané a nekvalitné, čo zlodeji veľmi radi využijú. ,,Ak je to i váš prípad, radšej investujte do zabezpečenia týchto dvier. Táto investícia sa určite vyplatí,“ vysvetľuje Daniel Gregor, bezpečnostný expert. Ak si nie ste istý ako presne zabezpečiť svoju oázu pokoja, najlepšou voľbou je poradiť sa s odborníkom. ,,Odporúčam celý objekt a prístupové dvere vyfotiť, ísť k certifikovanému zámočníkovi, a ten vám podľa fotky povie, aké kovanie a zámku kúpiť, aby ste riziko vykradnutia znížili na minimum,“ dodáva Gregor.

 

shutterstock_335542421

 

Technika pre istotu

Náradie, ktoré na chalupe nechávate či už v pivničných priestoroch alebo v obytnej časti, radšej uzamknite do zásuviek alebo debien. Ak si však chcete byť istý, že do chaty vám nevkĺzne žiadny nepozvaný návštevník, zadovážte si techniku. K zabezpečeniu svojho majetku preto môžete využiť aj elektronické poplašné zariadenie, ktoré v prípade narušenia priestoru spustí alarm, pošle vám SMS správu alebo priamo upozorní bezpečnostnú službu, ak je napojené na pult centrálnej ochrany.

 

shutterstock_242486869

 

Zadovážte si reťazové zámky

Na chatách ľudia často nechávajú bicykle či grily po celý rok, čo je ďalšou vhodnou príležitosťou pre zlodejov na vykrádanie vášho majetku. „Nenechávajte ich preto voľne stáť na podlahe, ale zamknite ich k sebe alebo k niečomu pevnému reťazovou alebo aspoň lankovou zámkou. Oddeliť kusy zamknuté pri sebe nie je práve jednoduché. Moderné reťazové zámky sú vysoko odolné proti rezaniu aj úderom kladiva,“ odporúča Daniel Gregor.

 

shutterstock_406591078

 

Foto: shutterstock