Nové byty na Luníku IX už majú nájomníkov

pred 2 rokmi

Väčšina bytov v novopostavenom dome na Hrebendovej ulici neslávne známeho sídliska Luník IX už má svojich nájomníkov. Zmluvy s nimi však uzavreli len do konca februára budúceho roku.

Trojpodlažný dom s dvanástimi štandardnými bytmi postavilo mesto v tomto roku za vyše pol milióna eur. Podľa informácií zverejnených na webovej stránke Košíc boli podpísané zmluvy s ôsmimi novými nájomníkmi. Zaujímavá na nich je skutočnosť, že sú uzatvorené na dobu určitú – od 9. decembra tohto roku do  29. februára 2016.

Prečo mesto pristúpilo k rozhodnutiu prenajať byty len na necelé tri mesiace, sme sa opýtali na magistráte.

Podľa odpovede hovorkyne Lindy Šnajdárovej sa samospráva snaží zabezpečiť udržateľnosť celého projektu:  “Takto môžeme zabrániť prípadnému vzniku nedoplatkov, ale predovšetkým naučiť nájomcov novopostaveného domu plniť si povinnosti vyplývajúce z nájomnej zmluvy. V prípade, že nájomca bude uhrádzať poplatky za používanie bytu včas, budú nájomné zmluvy predĺžené automaticky a na dlhšiu dobu. Nájomcovia o tomto postupe, samozrejme, vedia,” tvrdí L. Šnajdárová.

Na mieste zbúraného paneláka

Bytovka vyrástla na mieste jedného zo zbúraných panelákov na Hrebendovej ulici. Na výstavbu tzv. nájomného bytového domu pre marginalizované komunity za 562-tisíc eur získala samospráva peniaze z eurofondov, desať percent nákladov uhradia zo štátneho rozpočtu a zvyšných päť percent zaplatí mesto z vlastných zdrojov. Bývanie v bežnom štandarde získa približne šesťdesiatim obyvateľom sídliska v jednoizbových a dvojizbových bytoch.

Foto: Veronika Janušková