Nové možnosti bývania

pred 1 rokom | PR článok

Boom výstavby bytov v Košiciach pokračuje. Nové bývanie ponúka novopostavený bytový komplex na Suchodolinskej ulici i bytovka na Vodárenskej, ktorú zrekonštruujú do konca roka.

Oba varianty však poskytujú bývanie z iného súdka.

 

Komfort v Čermeľskom údolí

Bytový komplex Sinatra sa nachádza v severnej časti mesta, v Čermeľskom údolí medzi dvoma ulicami – Suchodolinskou a Kavečianskou cestou. Predaj jedenástich terasových bytov spustili pred vyše dvomi týždňami. Martin Lupták, ktorý je jedným z investorov, nám potvrdil veľký záujem klientov: „V súčasnosti máme podpísane rezervačné zmluvy na viac ako polovicu bytov.“

Obytný komplex bol navrhnutý tak, aby zapadol do okolitého prírodného prostredia a zároveň aby poskytoval maximálny komfort a súkromie pre svojich obyvateľov. Objekt ponúka aj spoločný oddychový priestor s bazénom, priestorom na grilovanie a pergolou na oddych. Práve bazén je najviac diskutovanou témou, o ktorú sa zákazníci zaujímajú. „Keď im pri prehliadke ukážeme bazén, všetky pochybnosti sa rozplynú,“ dodáva s úsmevom investor. Ceny bytov sa pohybujú od 190-tisíc do 360-tisíc eur, v závislosti od ich veľkosti a umiestnenia.

 

Náhradné bývanie na Vodárenskej

Na Vodárenskej ulici je tiež čulý stavebný ruch. Suma vyše 337-tisíc eur má pokryť náklady na prestavbu mestskej budovy. Dotáciu poskytlo mestu ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. V objekte bude 19 bytov pre ľudí z mesta, ktorí bývajú v reštituovaných nehnuteľnostiach. „Ide o zákonnú formu kompenzácie za povinnosť vypratať reštituované byty, ktoré nájomcovia – žiadatelia dovtedy užívali,“ uvádza sa v materiáli, ktorý schválili poslanci mestského zastupiteľstva. Po roku 1989 sa počas majetkových reštitúcií vrátila veľká časť bytov späť do rúk pôvodných majiteľov. Vznikol problém, ako sa vysporiadať s nájomnými vzťahmi v týchto domoch. Parlament preto prijal v roku 2011 nový zákon, podľa ktorého má samospráva zabezpečiť náhradné bývanie.

V bytovke sa nachádzajú predovšetkým jedno a dvojizbové byty, jeden bude trojizbový. Zoznam žiadateľov je už známy, vypadol z neho záujemca, ktorý zdedil rodinný dom a náhradné bývanie už nepotrebuje. Podľa primátora Richarda Rašiho byt dostane ďalší žiadateľ v poradí. Stavba by mala byť podľa zmluvy odovzdaná do konca kalendárneho roka.

 

Monika Kacejová
Fofo: sinatra.sk