Osvetlenie záhradných cestičiek

pred 1 rokom

Vraciate sa v noci domov, záhrada aj predzáhradka sú temné. Neraz sa vám môže stať, že zakopnete. Pritom stačí pozdĺž ciest zapichnúť orientačné svetlá, ktoré vám označia, kadiaľ ísť.

Skvelou voľbou sú solárne lampy. Sú veľmi trendové a ekologicky šetrné k životnému prostrediu.

 

Princíp fungovania

Solárny panel na svietidlách zhromažďuje počas dňa slnečné svetlo, ktoré premieňa na elektrickú energiu. Preto by tieto svetlá mali byť umiestnené na slnečnom mieste. Solárne lampičky potom príjemne rozžiaria a osvetlia vonkajšie priestory, ako sú príjazdové či záhradné cesty, bazén, altánok a pod.

Vďaka tomu, že je solárna energia zadarmo, vám nezostane prázdna peňaženka a budete mať možnosť si záhradu spestriť aj inými svietidlami. Konštrukcia solárneho osvetlenia je vodeodolná, bezpečná a k sprevádzkovaniu netreba odborníka, pretože svietidlá nemajú káble ani drôty.

 

Zapichovacie lampičky

Lampička má na konci špic, ktorý zapichnete do zeme a inštalácia je hotová. Ďalšou prednosťou, ktorú určite oceníte, je ich veľmi jednoduché premiestňovanie. Keďže tieto svetlá nie sú závislé od žiadneho kábla, môžete ich umiestniť kdekoľvek. Takisto ich môžete na začiatku zimy povyťahovať zo zeme a odložiť, čím svetlá uchránite pred mrazom a predĺžite ich životnosť.

Svetla síce nebude veľa, ale aj napriek tomu vám cestu okolo záhonov pekne osvetlia. Tie najlacnejšie si v obchodoch kúpite za necelé tri eurá. Na výber sú aj rôzne tvary, ako napríklad kvietky či lucerničky. Kúpiť si však môžete aj také, ktoré sú zapustené do rôznych sošiek či umelých kameňov.

 

Stĺpikové svetlá

Tento druh osvetlenia je veľmi obľúbený. Vyberať sa dá z rôznych tvarov, materiálov aj veľkostí. Cez deň sú pekným dizajnovým doplnkom a v noci plnia svoju funkciu a osvetľujú cestičky. Majú síce mierny svetelný rozptyl, ale ten postačuje na orientáciu potme. K úzkym chodníčkom postačia nižšie stĺpiky, ale k vchodom na terasu či ku garáži použite vyššie stĺpiky.

 

Zápustné svietidlá

Tieto svietidlá sa zapúšťajú do zeme, do záhonov vedľa cesty, do trávnika alebo priamo do príjazdových ciest. Pomáhajú s lepšou orientáciou v tmavých kútoch záhrady alebo okolo múrov domu. Využívajú LED svetelné zdroje, ktoré majú dlhú životnosť. Nájazdové svietidlá sú jednoduché, ale dizajnovo lákavé. Sú odolné voči vode, prachu a inému nepriaznivému počasiu a pokojne cez ne môžete prechádzať aj autom.

 

Foto: shutterstock