Ozvláštnite svoj domov tapetami

pred 1 rokom

Možno ste to netušili, ale tapeta je multifunkčný prvok do vašej domácnosti. Je určená predovšetkým na to, aby zdobila jednotlivé miestnosti a zároveň vytvárala špecifický interiér v rôznych štýloch. Dokážete ňou takisto prekryť nedokonalosti na stenách a tie s umývateľným povrchom prispejú k udržiavaniu čistoty vo vašej domácnosti. Ešte ste netapetovali? Teraz je ten správny čas!

A ak si myslíte, že tapety nie sú v móde, ste na omyle. V posledných rokoch zažívajú svoj návrat. A sú ideálnym prostriedkom k tomu, aby ste váš interiér ozvláštnili.

shutterstock_195288287

 

Aké tapety poznáme?

 

Papierové – ich výhodou je nízka cena, neodporúčajú sa umiestňovať do vlhkého prostredia a na popraskané steny. Najkvalitnejšie sú dvojvrstvové razené.

Vliesové tapety – ľahko sa s nimi manipuluje, pretože lepidlo sa nanáša na stenu, nie na ne, ako je to v prípade papierových. Sú odolné voči opotrebovaniu a prepúšťajú vzduch, preto sa hodia aj do vyťaženejších priestorov.

 

shutterstock_82107805

 

Vinylové tapety – sú odolnejšie, použiteľné v každej miestnosti vašej domácnosti. Sú umývateľné, dajú sa čistiť, preto sú vhodné na tapetovanie kuchýň a kúpeľní. Jednou z výhod sú ich skvelé krycie schopnosti.

Textilné tapety – sami o sebe vyzerajú esteticky a luxusne. Na prednej aj zadnej strane majú vinylový poťah, textília sa tak nedostáva do kontaktu s lepidlom. Sú farebné, pestré, vzorované, preto nimi dokážete pretvoriť izbu na originálny priestor.

 

shutterstock_84401965

 

Ide sa tapetovať

 

Keďže steny v priestore tvoria najväčšiu časť, dôkladne si treba zvážiť vzor a farbu tapety. Treba ju zladiť nielen s podlahou, ale aj s celkovým charakterom izby, s jej nábytkom a doplnkami, ktoré by sme v izbe chceli mať.

Vopred si vytvorte ucelenú predstavu izby. Ak sa rozhodnete pre dominantný vzor tapety, nie je vhodné ju umiestniť na všetky steny izby. Najlepšie urobíte, ak výrazný vzor aplikujete na dominantnú stenu a na ostatné zvolíte neutrálnu farbu. Ak si zvolíte neutrálne farby, zlaďte a skombinujte ich do jednej izby viacero.

Či už siahnete po jednoduchších alebo zložitejších tvaroch, výraznejších alebo neutrálnych farbách, základom je váš vkus. Oživte si domácnosť podľa vašich preferencií tak, aby ste sa v izbách cítili príjemne a útulne.

 

 

Mária Dunajčanová
Ilustračné foto: shutterstock