Päť jednoduchých rád, ako postupovať pri strate kľúčov

pred 8 mesiacmi

Túto situáciu už zažil každý: šmátranie po vreckách či v kabelke, ale kľúče nikde. Čo robiť v prípade, že sa vám niečo také stane?

Nestrácajte hlavu

Keď človek nemôže nájsť kľúče od vlastného bytu, je to síce situácia nepríjemná, ale nie neriešiteľná. Skúste znova prehľadať všetky vrecká i priehradky a pokúste sa spomenúť si, kedy ste s kľúčmi naposledy manipulovali. V prípade, že ste boli predtým v autobuse, na stanici, v obchode či v kine, skúste sa najskôr opýtať tam. Podľa zákona by mal nálezca všetky nájdené kľúče odovzdať na oddelení strát a nálezov na príslušnom magistráte alebo na obecnom úrade.

Volajte zámočníka

Ak je jasné, že vaše kľúče sú už skutočne nenávratne preč a vy nemáte ani prístup k náhradným, je potrebné privolať zámočníka. Najlepšie je zavolať do niektorého z autorizovaných servisných zámočníctiev danej značky. Určite sa nepokúšajte dvere otvárať sami, pretože by ste mohli zámku aj dvere zničiť. Nezabudnite na to, že zámočníkovi, ktorý vie otvoriť zámkové mechanizmy šetrným a bezpečným spôsobom, sa musíte preukázať dokladom totožnosti a dokázať mu, že ste majiteľom objektu.

Vymeňte cylindrickú vložku

Ak ste sa už do bytu dostali, ste možno v pokušení nechať všetko po starom a dať si iba vyrobiť nový kľúč namiesto toho strateného. Situáciu by ste však nemali v žiadnom prípade podceniť, nikdy nemôžete vedieť, v koho rukách stratený kľúč skončil a kedy sa rozhodne váš byt vykradnúť. Vymeňte preto cylindrickú vložku, ktorá by mala byť aspoň v 3. bezpečnostnej triede.

Dobrou voľbou je zámka 2v1

Ak patríte k ľuďom, ktorí kľúče často strácajú, zohľadnite to pri kúpe novej cylindrickej vložky. Existujú totiž také, ktoré majú funkciu 2v1, teda vybavené dvoma súpravami kľúčov. Keď kľúč z prvej súpravy stratíte, zámku môžete preprogramovať druhú súpravu, a to jednoduchým zastrčením nového kľúča. Po tomto kroku je už predchádzajúca súprava kľúčov zbytočná. Prekódovanie je veľmi jednoduché a, samozrejme, rýchlejšie a lacnejšie ako výmena celej vložky.

Nezabudnite na deti

Kľúče často strácajú najmä deti. Mali by ste ich poučiť, že ak táto situácia nastane, musia vám to okamžite povedať a nie si tajne vyrábať kópiu kľúča od súrodenca.

 

(IP)
Foto: shutterstock