Patchwork – hobby z Ameriky

pred 10 mesiacmi

V minulosti sa obnosené oblečenie nevyhadzovalo, ale vyrábali sa z neho teplé prikrývky. Tento spôsob recyklácie a zároveň šetrenia poznali už v starovekom Egypte. Dnes sa naďalej využíva a je obľúbenou záľubou po celom svete.

Patchwork je teda technika, ktorá sa zakladá na zošívaní drobných kúskov textílií do jedného pestrofarebného celku, ktorý je podšitý celistvým kusom látky. Medzi jednotlivé vrstvy sa vkladá mäkká výplň. Slovo patchwork pochádza z angličtiny, pričom patch znamená záplata a work práca, výrobok. V preklade to teda znamená „zaplátanie“.

Zútulnite si domov záplatami

Táto ručná práca začala prekvitať v 17. storočí v Amerike, kde sa jej venovali prevažne európski prisťahovalci. Látky boli v tomto období veľmi drahé, a preto ich chceli týmto spôsobom čo najviac zúžitkovať. Vyrábali z nich prikrývky na postele, deky, ale aj obrusy či závesy.

V minulosti mal patchwork iba funkčný charakter. Dnes sa z neho stala trendy záležitosť, ktorá dokáže váš domov zútulniť. Patchwork sa v súčasnosti vyrába zo špeciálnych materiálov s rôznymi vzormi. Základom býva stopercentná bavlna, ktorá je pekná na pohľad a príjemná na dotyk. Využitie nachádza najmä pri výrobe prikrývok, ale aj obliečok na vankúše, nástenných dekorácií či kabeliek. Výsledný patchwork s ozdobne prešívanými menšími stehmi a nazýva sa quilt.

Pôvodne bol patchwork výsadne ručnou prácou. Objavením šijacích strojov koncom 19. storočia sa jeho výroba výrazne uľahčila. Patchwork sa teší veľkej obľube a využívajú ho aj mnohí módni návrhári. Dnes si hotové výrobky môžete bežne zakúpiť v obchodoch, najcennejšie sú však tie, ktoré si vyrobíte sami. Aj keď sa môže zdať, že je to náročné, opak je pravdou. Postačia vám kusy látky, nite na quiltovanie, ihla a pravítko na geometrickú presnosť.

Foto: shutterstock