Piatim šťastlivcom vyžrebovali byty v Košiciach

pred 2 rokmi

Päť šťastlivcov získalo včera od mesta nové bývanie. Vďaka verejnému žrebovaniu získali vlastnú strechu nad hlavou. V malej zasadačke magistrátu čakalo na výsledky niekoľko desiatok ľudí.

Byt na Odborárskej ulici žreb prisúdil Alžbete Žecovej. Bola dojatá, pre slzy nebola schopná ani rozprávať. ,,Je to o šťastí a som rada, že sa usmialo aj na mňa. Zatiaľ som si užila dosť zlého,“ povedala.

Marcela Vargová sa vďaka žrebu dostala k bytu na Ľudovej. ,,Podala som si žiadosť prvý raz a chvalabohu som hneď úspešná. Zatiaľ sme sa pretĺkali po podnájmoch, o trvalé bývanie sme neprišli vlastnou vinou,“ vyznala sa.

Keď pri žrebovaní bytu na ulici Pokroku padlo meno Olhy Ammerovej, tá od radosti zvýskla. ,,Ani neviem opísať, aká som šťastná, lebo to vyšlo na prvý raz,“ povedala Ukrajinka, ktorá u nás žije 17 rokov. Našla si prácu v automobilovom priemysle a k úplnej spokojnosti jej chýbalo len vlastné bývanie. ,,Dcéra je už veľká, aj preto bolo mojím snom mať vlastný byt a v ňom vlastný kútik.“

Žrebované byty potrebujú rekonštrukciu, sú v pôvodnom stave, odpojené od elektriny. Noví nájomcovia na ich opravu majú termín 34 mesiacov.

Mesto evidovalo 25 žiadostí, niektorí si podali žiadosti na viacero bytov. Žiadateľ musel mať posledné tri mesiace príjem vo výške aspoň jeden a pol násobku minimálnej mzdy a maximálne jej štvornásobok. Samozrejmosťou je vek nad 18 rokov, ďalej podmienka nevlastniť žiadnu nehnuteľnosť a mať v Košiciach trvalý pobyt aspoň tri roky. Výška nájomného sa vo vyžrebovaných bytoch pohybuje od 27,36 po 36,72 eur mesačne.

Boris Macko

Foto: Veronika Janušková