Pokiaľ nemáte sušiareň, stavte na odvlhčovač alebo sušičku

pred 2 rokmi

Vonku je zima, vlhko… Z práčky vyťahujete ďalšiu várku vypratej bielizne a premýšľate, ako ju najlepšie usušiť. V bytoch či domoch, kde je sušiareň, to až taký veľký problém nie je. Čo však, ak takúto miestnosť nemáte k dispozícii?

 

Väčšina z nás suší bielizeň priamo v byte. V takomto prípade je isté, že v domácnosti sa hromadí vlhkosť, z čoho môžu vznikať plesne a vy sa musíte prepletať medzi sušiakmi alebo naťahanými šnúrami. Poradíme vám, ako s mokrou bielizňou naložiť.

 

Vetrať, vetrať, vetrať

Na sušenie bielizne je ideálna dobre a často vetraná a zároveň vykurovaná miestnosť alebo aspoň jej menej využívaná časť. Ak máte vykurovanú komoru, umiestnite sušiak do nej.

 
Na kúpeľňu zabudnite

Podľa odborníkov by ste sa mali vyhnúť sušeniu bielizne v kúpeľni, pokiaľ v nej nemáte okno alebo účinné vetranie. Väčšina malých panelákových kúpeľní takto vybavená nie je. Bielizeň tam schne dlhšie a navyše rastie vzdušná vlhkosť a s ňou aj riziko vzniku plesní v miestnosti.

 
Dôkladne žmýkajte

Ak ste vyprali bielizeň, ktorá nie je náchylná sa veľmi pokrčiť, zvoľte na žmýkanie čo najvyššie otáčky a textil v byte sušte čo najmenej mokrý.

 
Pozor na kúty a steny

V izbe nedávajte sušiak veľmi blízko k stene, do rohu, kde necirkuluje vzduch. Nevhodné umiestnenie je aj priamo pri radiátore pod oknom. Tam bude brániť šíreniu teplého vzduchu do miestnosti. Navyše sa vlhkosť začne zrážať na studenom okne. Plesne potom vznikajú pozdĺž okien.

 
Kúpte si odvlhčovač

Odvlhčovač vzduchu vysuší vypranú bielizeň oveľa rýchlejšie, než ste boli zvyknutí. Využiť ho môžete aj v kúpeľni. Nádobku s kondenzátom potom jednoducho vylejete.

 
Sušička sa vyplatí

Veľa ľudí ocení sušičku bielizne. Dá sa jednoducho umiestniť na práčku, takže nezaberie v priestore ďalšie miesto. Bielizeň uschne rýchlejšie a jej žehlenie je ľahšie. Rozlišujeme sušičky s tepelným čerpadlom a kondenzačné. V prvom type je ohriaty vzduch následne schladený, čím sa odstráni vlhkosť. Spotreba energie je až o 50 % nižšia a proces sušenia je veľmi jemný a vhodný na sušenie citlivých textílií.

Sušičky šetria čas, pretože vypranú bielizeň už nie je potrebné dosušovať. Veľkou výhodou je rýchlosť, s akou dokážu všetko usušiť, ale aj zmäkčiť. Sušičky poskytujú veľa programov vrátane krátkeho, ktorým usušíte textil v priebehu niekoľkých desiatok minút. Záleží vždy od materiálu. Medzi programami nájdete program pre jednoduché žehlenie či pre extra sušenie bavlneného oblečenia.

 

Nové technológie

Dnes sa už predávajú moderné práčky kombinované so sušičkou. Ponúkajú skvelý výkon a vysoké otáčky žmýkania – až 1600 za minútu, ktoré sa dajú samostatne nastavovať. Kapacita takýchto práčok sa dvíha až k 10 kg bielizne. Majú viac programov, odložený štart, ale aj pranie a sušenie v rámci jedného programu.

Pomocou špeciálnych snímačov odvážia vloženú náplň, ako pri spustení tak aj počas programu. Podľa toho si zvolia optimálnu dĺžku, spotrebu a prací výkon. Majú program aj na bielizeň určenú výhradne na pranie v rukách. Vďaka technológii tepelného čerpadla najmodernejšie kombinované spotrebiče spadajú do úspornej energetickej triedy A a spotrebujú o 40 % menej energie a vody na vypranie a sušenie bielizne. Takto šetria váš rodinný rozpočet.

 
Foto: Shutterstock