Ako postaviť dom a neprísť pritom “o gate”?

pred 2 rokmi | PR článok

Bývanie vo vlastnom je snom mnohých ľudí. O to viac, ak ide o bývanie v dome namiesto uniformovaných panelákových bytov. Stavba rodinného domu je investíciou na celý život. Rozdiel v cene dvoch na prvý pohľad rovnako vyzerajúcich domov môže byt aj niekoľko tisíc eur. Ak chceme ušetriť, mali by sme zohľadniť stavebný projekt, ale aj náklady na prevádzku bývania v budúcnosti.

Šetrenie pri výstavbe a následnej prevádzke rodinného domu si vyžaduje veľmi komplexný prístup. Závisí od mnohých faktorov, ako sú výber pozemku a orientácia stavby, tvar a rozloha nášho budúceho bývania, použitie vhodných stavebných materiálov, ale aj kvalitné vyhotovenie. Podstatné je najmä všetko vopred detailne naplánovať a tento plán počas realizácie projektu nemeniť. Tým máte svoj rozpočet pod kontrolou a stavba domu sa zbytočne nepredraží.

Pozemok a orientácia stavby

Pri výbere stavebného pozemku počítajte s tým, že samotný povrch vám môže ušetriť finančné prostriedky. Svahovitejší pozemok alebo neštandardné podložie vám zbytočne predražia zemné práce. Pri osadení domu na pozemok je potrebné zohľadnit aj jeho orientáciu vzhľadom na svetové strany. Obytné miestnosti by mali smerovať na juh, juhovýchod a juhozápad, aby sa v nich využilo čo najviac tepla a svetla zo slnečných lúčov. Menej
využívané priestory otočené na sever vytvoria bariéru proti chladu v obytnej zóne. Správne orientovaný dom vám
tak výrazne zlepší celkové energetické výdaje.

Dostupná cena

Pre mladé rodiny, ktoré chcú bývať vo vlastnom, ale mestské bývanie v podobe panelákov im nevyhovuje, no na druhej strane sa nechcú vzdať pohodlia v podobe blízkeho kontaktu s mestom, je najvhodnejšie bývanie v rodinnom
dome v lokalite Krásna – Na Hore. Práve tam nájdete cenovo najdostupnejšie pozemky v blízkom okolí Košíc (75 eur za meter štvorcový). Sen o pokojnom živote v obklopení prírody tak nemusí nutne znamenať odchod na vzdialený vidiek. Zabezpečte si pozemok za rozumnú cenu a môžete si postaviť dom, ktorý nie je uniformovaný, ale bude podla vašich snov a predstáv.

Jednoduchý pôdorys

Aj keď sa vám viac páči dom so zložitejším pôdorysom, treba mať na pamäti, že čím jednoduchšie riešenie, tým menej zaplatíte nielen za projekt, ale aj za samotnú realizáciu stavby, ktorú rôzne výklenky zbytočne predražujú. Riešením je teda jednoduchý štvorcový alebo obdlžnikový pôdorys či celkovo menšia rozloha domu. Tvar domu
predstavuje významný činiteľ aj pri posudzovaní energetickej náročnosti vášho bývania. Dôkaz môžete vidieť na nízkoenergetických domoch, ktoré sú tvarovo veľmi jednoduché. Členitejší dom má vyššiu spotrebu energie na vykurovanie a je tu aj väčšie riziko vzniku tepelných mostov v stykoch konštrukcií.

Bývanie v oblasti Krásna - Na Hore vám ponúka možnosť postaviť dom podla vašich predstáv.

Bývanie v oblasti Krásna – Na Hore vám ponúka možnosť
postaviť dom podla vašich predstáv.

Zateplenie a kvalitná práca

Pri stavbe domu by ste mali brať do úvahy nielen investičné náklady, ale aj prevádzkové. Z hľadiska prevádzky domu musíte myslieť na energiu potrebnú na vykurovanie, ohrev vody a na chod domácnosti. Bez ohľadu na typ a energetickú triedu budovy je na vykurovanie potrebné najväcšie množstvo energie. Tu ušetríte najmä investíciou do
materiálov s dobrými tepelnoizolačnými schopnosťami, ktoré zabezpečia minimálne tepelné straty. Nezateplenou fasádou môže z domu uniknúť až 35 % energie, pričom zateplením sa môže spotreba energie na vykurovanie znížiť aj o 50 %. Dôležité je zamerať sa na certifikované tepelnoizolačné systémy a kvalitnú realizačnú firmu. Ani najdokonalejšie materiály vám totiž nezabezpečia požadovaný výsledok, ak nebudú správne aplikované

Materiál a vlastná práca

Finančné náklady na stavbu vedia vo veľkej miere ovplyvniť aj použité materiály. Tu je potrebné dať pozor na to, že nie vždy najdrahší materiál je ten najlepší a naopak, neoplatí sa na nich ani šetriť. Najprv musíte sledovať kvalitu a až potom cenu. Čo sa týka technológie, nízka cena môže spôsobiť zníženie kvality a naopak, vyššia investícia sa môže vrátiť v nižších nákladoch na prevádzku. Je preto potrebné správne sa rozhodnúť, kde pridať a kde ubrať. Pre maximálne šetrenie netreba zabúdať na realizáciu niektorých prác svojpomocne. Samozrejme, musíte zvážiť svoje fyzické, časové i odborné znalosti. Nákupom stavebného materiálu z jedenej firmy môžete získať množstvovú zľavu.

Veľký krok k ekológii

Pri stavbe svojho domu nezabúdajte na to, že minimálne alebo žiadne využívanie neobnoviteľných zdrojov prináša ekologický efekt. Ak uprednostníte materiály a technológie, ktoré šetria životné prostredie, odmenou vám budú nielen ušetrené finančné prostriedky, ale aj príroda okolo vás. Pri každom dome sú východiskové možnosti rôzne, ale k hospodáreniu s energiou je potrebné pristupovať racionálne. Je potrebné zohladniť technické parametre tepelného zdroja, zásobníka na teplú vodu, spôsob vetrania a podobne.

Pravidlá úspešného staviteľa:

  • Na začiatku si prejdite celý rozpočet. Nepúšťajte sa do stavby iba na základe odhadu projektanta, každá položka v rozpočte musí mať svoju cenu.
  • Porovnávajte ceny. Každú položku si vyhľadajte, nespoliehajte sa však len na ceny v internetových obchodoch, ktoré môžu byť zavádzajúce.
  • Nezabúdajte na povrchy – podlahy, obklady. V konečnom súčte tvoria podstatnú položku.
  • Pred začatím stavby si niektoré položky nechajte naceniť od dvoch dodávateľov. Zistite ponuku z viacerých strán a vyberte tú najvhodnejšiu pre váš rozpočet.
  • Trvajte na tých materiáloch a v takej maximálnej cene, s akou ste kalkulovali v rozpočte. Dbajte na to, aby v cene dodávky bola zahrnutá aj doprava a manipulácia.
  • Pozor na sezónne zľavy. Môže ísť o tovar, ktorý dlho leží na sklade, čím sa môže znížiť jeho kvalita.
  • Nezabudnite na stavebný dozor. Je to investícia na nezaplatenie. On bude zodpovedať za chyby na stavbe, ochráni vaše investície ale aj ušetrí vám nervy.

(AH)
Foto: Shutterstock