Prekvapivé a užitočné nápady na používanie alobalu

pred 9 mesiacmi
Hliníková fólia, alebo slangovo povedané alobal, je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia v mnohých moderných domácnostiach. Vedeli ste však, že okrem pečenia či grilovania ho môžete využiť aj pri iných činnostiach?

Naostrite nožnice

Tupé nožnice hravo naostríte, ak si kúsok alobalu zložíte tak, aby mal niekoľko vrstiev a potom doň párkrát zastrihnete.

Čistenie zaneseného striebra

Aby ste prinavrátili svojim šperkom alebo kuchynskému príboru lesk, budete okrem alobalu potrebovať aj ocot, soľ, jedlú sódu a vriacu vodu. Stačí, ak dno misky vysteliete alobalom a položíte tam predmety, ktoré chcete očistiť. Zalejete ich vriacou vodou, pridáte pár kvapiek octu a lyžičku sódy.

Vyžehlite si oblečenie rýchlejšie

Odstrihnite si časť alobalu a dajte ju na žehliacu dosku pod žehliaci poťah. Keď budete žehliť, alobal bude odrážať teplo smerom hore, vďaka čomu efektívne vyžehlíte oblečenie z oboch strán naraz.

shutterstock_522532699

Zbavte sa hmyzu vo svojej záhrade

Jeden z najekologickejších spôsobov, ako udržať svoju záhradu bez škodcov a rastliny bez pesticídov, je z alobalu nastrihať zopár pásikov a zmiešať ich s kompostom priamo v pôde. Navyše, vďaka takto použitému alobalu budú vaše rastliny aj lepšie rásť, keďže sa na ne bude odrážať svetlo z oboch strán.

Dôkladne vyčistite panvice a riad

Zaschnuté či prihorené zvyšky jedál odstránite zo sklenených povrchov bez problémov alobalom. Stačí si z neho spraviť guľôčku a šúchať. Dá sa použiť aj pri čistení panvíc či plechov. V prípade teflónového povrchu to určite nerobte, mohli by ste ho poškriabať.

shutterstock_548729503

Ochrana pri maľovaní

Hliníková fólia sa vám môže zísť aj pri maľovaní interiéru. Manipuluje sa s ňou totiž oveľa jednoduchšie ako s papierovou páskou. Najefektívnejšie je však obaliť ňou len na menšie povrchy, ako napríklad kľučky či rúčky na zásuvkách a rôznych skriniach.
shutterstock_542582818

Zbavte sa hrdze!

Na to, aby ste z kovu vo vašej domácnosti odstránili hrdzu, potrebujete len trochu oleja a guľôčku, ktorú vyrobíte skrčením alobalu. Potom stačí už len drhnúť. Ak v kuchyni používate drôtenku a vždy vám zhrdzavie, predídete tomu tak, že ak ju práve nepoužívate, obalíte ju do alobalu a odložíte do mrazničky.
(IP)
Foto: shutterstock