Prírodné recepty na domáce čistiace prostriedky

pred 6 mesiacmi

Aj keď máte pocit, že váš dom je čistý a prostredie, v ktorom žijete je hygienické, neznamená to, že vaše zdravie netrpí. Problémom mnohých čistiacich prostriedkov je, že sú toxické a nebezpečné. Existujú aj iné, efektívne a cenovo dostupné možnosti.

Viacúčelový čistiaci prostriedok si jednoducho vyrobíte zmiešaním jedného dielu octu s jedným dielom vody. Pozor na to, aby ste produkty na báze octu nepoužívali na povrchy ako mramor, žula alebo kameň. Na ne použite radšej vodku alebo lieh. Sprej z octu a vody vám dokonca pomôže zbaviť sa aj šmúh na oknách a spätných sklách.

Zanesenú rúru spoľahlivo očistíte s pomocou sódy, octu, drôtenky a s troškou tuku. Okrem toho potrebujete aj rozprašovač, handričku a rukavice. Prvým krokom je vybrať z rúry poličky a octom v rozprašovači rovnomerne vystriekať celú rúru. Potom posypte najmä časti, ktoré sú najmastnejšie, jedlou sódou. Čistiacu zmes môžete nechať v rúre niekoľko minút až hodinu. S pomocou gumených rukavíc naneste do vnútra rúry tuk, drôtenkou vydrhnite a vlhkou handričkou zotrite. 

Ak potrebujete čistič, ktorý spoľahlivo nahradí bielidlo, zmiešajte polovicu šálky jedlej sódy s jednou lyžičkou tekutého mydla a peroxidu vodíka. Na povrch naneste handrou a potom pretrite vlhkou handričkou. 

Efektívne môžete umyť podlahu, ak vedro naplníte horúcou vodou, pridáte pol šálky octu, vodky a dve lyžice tekutého mydla. Získate rovnako účinný prostriedok podobný tým komerčným. 

Pomocou jedlej sódy s pár kvapkami vody dokonale vyčistíte obkladačky v kuchyni či v kúpeľni, ale aj kuchynskú linku. 

(IP)