Riešite osvetlenie v obývačke? Tak toto by ste mali vedieť

pred 2 rokmi

V obývačke sa schádza celá rodina. Tam sa odpočíva, ale niekedy aj pracuje. Osvetlenie tejto miestnosti musí teda plniť viacero funkcií. Tou najdôležitejšou je však vytvorenie príjemnej atmosféry. Na čo je teda dôležité myslieť?

Okrem celkového osvetlenia priestoru zaisťujú jednotlivé svietidlá dobré podmienky pre určité činnosti – čítanie, šitie a pod., ďalej by osvetlenie malo byť schopné vytvoriť požadovanú atmosféru v čase, keď tam nikto nepracuje. Môže tiež pomôcť zvýrazniť určité zákutia či nasvietiť cenné tituly v knižnici. Dôležitá je tiež funkcia svetla pri sledovaní televízie.

 

Jeden nestačí

Už z vyššie uvedených dôvodov vyplýva, že v obývačke by malo byť viac typov svietidiel. Jedno centrálne určite nestačí, ale tvorí základ. K nemu treba pridať doplnkové osvetlenie v podobe stojacích lámp, nástenných svietidiel, bodového osvetlenia alebo stolových lámp. Uplatnia sa tiež LED pásiky, ale aj najrôznejšie svietniky s klasickými sviečkami.

 

Prítmie

Schopnosť vytvorenia príjemnej atmosféry je dôležitá. Aj také intímne prítmie potrebuje svietidlo. Pre tento účel sa hodia svietidlá, ktoré umožňujú stmievanie, teda reguláciu intenzity svetla, alebo svietidlá poskytujúce svetlo rôznych farieb. Na trhu dokonca nájdete žiarovku, ktorá hrá a do priestoru uvoľňuje vôňu. A to všetko môžete ovládať pomocou mobilu. Ak chcete, aby vaša obývačka voňala ako váš obľúbený parfum, lacnejším riešením je nastriekanie parfumu na nezažatú žiarovku. Keď ju následne rozsvietite, teplo vôňu uvoľní.

 

Dizajn

Zvoľte si také svietidlá, ktoré nielen zaistia potrebnú funkciu, ale zapadnú do priestoru aj dizajnom. Práve v obývačke, kde je zdrojov svetla viac, by sa mal na ich vzhľad klásť väčší dôraz. Nie je nutné mať všetky svietidlá z jednej kolekcie, ale celkovo by ste sa mali snažiť osvetlenie zladiť nielen medzi sebou, ale aj so štýlom miestnosti.

 

Umelecké dielo

Moderné svietidlá často pripomínajú umelecké artefakty, ktoré by mali v priestore vyniknúť. Ak zvolíte jedno výrazné svietidlo (napríklad luster či stojacu lampu), potom je vhodné, aby ostatné osvetlenie bolo skôr umiernené a vzhľadovo s týmto malým umeleckým dielom nesúperilo.

 

Ako začať

Najzložitejší je zvyčajne nákup konkrétneho svietidla. Čo má byť pri výbere najdôležitejšie? Hoci mnoho ľudí začína vzhľadom a energetickou náročnosťou, dôležitejšia je funkcia a schopnosť poskytnúť požadované množstvo a povahu svetla v priestore. Takže začať by ste mali tým, aké svetlo a koľko ho potrebujete, a až potom vyberať v dosiahnuteľných cenových reláciách svietidlo určitého tvaru.

 

Pri televízore

Pri sledovaní televízie, ale aj pri práci na počítači, je potrebné znížiť nepríjemný kontrast jasu obrazovky a tmavého okolia a zmierniť tak zrakovú únavu. Na obrazovke by nemalo dochádzať k odleskom iných svetelných zdrojov (umelé osvetlenie, okno). Svetelné zdroje by nemali byť za chrbtom sledujúcej osoby. Dobré je osvetliť stenu za televízorom alebo priestor za monitorom mäkkým tlmeným svetlom. Riešením je umiestnenie stojacej lampy, ktorej svetlo sa odráža od stropu alebo od steny.

 

Foto: Shutterstock