S biokrbom zažijete pocit lyžovačky aj doma

pred 11 mesiacmi

Snom mnohých ľudí je vlastniť v obývacej izbe krb. Ohnisko vytvára atmosféru pokoja a je vhodný nielen pre zaľúbené páry. Výstavba tohto srdca miestnosti môže byť finančne náročná. Ak ale nemáte dostatok prostriedkov, siahnite po biokrbe.

Krb nemusí byť iba estetickým doplnkom vášho domova. Okrem tejto funkcie dokáže príjemne zohriať vzduch vo vašej izbe.

 

Čo nájdete na trhu?

Ako prvé musíte zvážiť, či chcete voľne stojaci krb alebo ho zabudujete do steny, prípadne zavesíte na vhodné miesto. Pri vstavaných a závesných je dôležité, aby strany, ktoré sú v kontakte so stenami, boli správne izolované. Klasicky sa používajú dve vrstvy plechu, medzi ktorými je medzera. Najlepším izolantom je totiž vzduch medzi nimi.

 

krb1

 

Lacnejší variant s výhodami

Hlavný dôvod, prečo zvoliť túto verziu krbu je, že nepotrebujete napojenie na komín. To vám ušetrí tie najväčšie výdavky. Dymu sa ale nemusíte báť. Ako palivo používate lieh. Horenie rozohreje kov a ten následne okolitý vzduch. Krb tak bez väčších problémov vyhreje vašu izbu. Okrem toho na trhu nájdete aj množstvo aromatizovaného paliva. Stačí si vybrať vašu obľúbenú vôňu a pokojne z kresla sledovať upokojujúci plameň.

 

krb2

 

Na trhu sú krby, ktorých cena nepresiahne sumu 50 eur. Ide o malú investíciu, ktorá sa hlavne pri nákupe cez internet zdá byť výhodná. Na obrázku sú takmer identické s drahými „značkovými“ verziami. Rozdiel ale spočíva v použitých materiáloch a kvalite prevedenia. Pri kúpe lacnejšej verzie sa môže stať, že kvôli teplu sa plechy  zvlnia  alebo ohorí farba. Aj tu platí, že do kvality sa oplatí investovať.

 

Tomáš Tóth ml.
Foto: shutterstock