Sedem nových bytových trendov

pred 2 rokmi

Pani móda vládne nielen v odevnej tvorbe. Má nezastupiteľnú úlohu aj v bývaní. Tak ako kedysi neexistoval byt, v ktorom by neboli na stenách valčeky či v obývačke bytová stena a gaučovka, dnes je všetko inak.

Trendy v bývaní sa menia každý rok. Architekti a bytoví dizajnéri stále objavujú niečo nové. Je na samotnom užívateľovi, či sa rozhodne svoje bývanie zmeniť.

Steny

Tohtoročnou trendovou farbou je červeno-hnedá farba s názvom Marsala. Tento názov vznikol podľa tmavo sfarbeného červeného vína. Je to veľmi príjemná, teplá farba, ktorá sa veľmi dobre kombinuje s ďalšími odtieňmi hnedej a červenej. Ale tiež so svetlými tónmi farby champagne. Marsala je symbolom luxusu, je to sexy osobitá farba.

Interiér

V poslednom čase prevažuje vo vybavení interiéru zemitá hnedá a biela farba. Takmer výhradne sa používajú odtiene hnedých driev (od najsvetlejších bielených dubov, dymových dubov, orechov či wenge), minimálne sa používajú červené dreviny (jelša, čerešňa…). Je to vidieť aj v ponuke napríklad podlahových krytín, kedy v katalógu výrobcov prevažujú práve tieto odtiene. Na prvý pohľad univerzálny nábytok sa potom dopĺňa výraznými farbami a tapetami. Obľúbené sú živé farby – horčicovo žltá, tyrkysovo modrá a stálicou je jasná zelená.

Materiály

Medzi nové materiály, ktoré sa teraz často používajú a nie sú veľmi známe, patria kamenné dyhy alebo zelené steny, na ktorých sú vysadené kvetiny a stále zelené rastliny.

Návrat k prírode

Stále pretrváva tento trend. Dizajnéri odporúčajú vyhnúť sa umelým materiálom. Stavte radšej na prirodzenosť. Kde inde než doma by sa mal človek obklopovať zdravými a prírodnými materiálmi. Týmto odborníci nemajú na mysli hlinené steny ani strechu zo slamy. Premýšľajte, na čom spíte, po akej podlahe chodíte, na čom sedíte a čoho sa dotýkate.

Otvorený priestor

Spojená obývacia časť bytu s kuchyňou je trendom už niekoľko rokov. Na druhej strane sa toto riešenie pre mnohých už nejaví ako atraktívne a volia radšej samostatnú kuchyňu. Ale otvorený priestor má stále zelenú. Ľudia ako keby sa chceli viac nadýchnuť, mať väčší rozlet. Trendom sú skôr otvorené a väčšie miestnosti s menším množstvom nábytku. Vždy je lepšie mať dve priestranné miestnosti ako viac malých.

Osobitosť osobnosti

Na módne trendy väčšina ľudí reaguje oneskorene. Najprv musia byť dostatočne ovplyvnení výrobcovia, časopisy a chvíľu trvá, než sa k nim dostanú nové trendy. Odborníci radia, aby ste sa pri zariaďovaní svojho bývania riadili viac svojím vkusom ako titulnou stránkou časopisu. Veľakrát sa totiž stáva, že po super modernej rekonštrukcii obyvateľom bývanie nevyhovuje. Cítia sa v byte neosobne, nevedia si oddýchnuť, alebo sa im výrazné farby a prvky okukajú. Nebojte sa zavesiť na stenu svoj vlastný výtvor, fotografiu, plagát či výrobok vašich detí. Interiér sa stane osobnejším. Iba takto docielite skutočný originál, ktorý bude iba váš.

Kombinujte

Ak vám v byte či dome zostal starý obraz alebo kreslo po babičke, nebojte sa ho vložiť do moderného interiéru. Urobte z týchto kontrastov prednosť. Dajte si kreslo prečalúniť do modernejšieho kabáta, starý obraz môžete dať do nového rámu. Dnes sa napríklad dá zladiť látka kresla so závesmi. Váš interiér dostane nový príbeh, a pritom dekorácie krásne zapadnú do nového bývania. Krásny interiér neznamenajú iba luxusné doplnky a nábytok. Nešetrite na podlahe a častiach zariadenia, ktoré sa ťažko menia každý rok. Ale doplnky si kupujte lacnejšie alebo si pomôžte vlastnými silami a ušite si napríklad poťahy na vankúše sami podľa vašej predstavy. Veď keď sa budúci rok opäť zmenia nejaké trendy v bývaní, môžete ich poľahky vymeniť.

Foto: Shutterstock