Skúsili ste už pestovať mäsožravú rastlinu?

pred 8 mesiacmi

Starať sa o ňu tak, aby vydržala žiť čo najdlhšie, nie je vôbec jednoduché. Ak patríte v pestovaní ku začiatočníkom, zaobstarajte si Mucholapku podivnú (Dionaea muscipula).

Mäsožravé rastliny rastú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy, v rôznych klimatických oblastiach a často v podmienkach so špecifickou mikroklímou. Je veľmi náročné nahradiť im ich prirodzené prostredie.

Niektoré druhy potrebujú množstvo pozornosti a starostlivosti, preto by ste si ich mali vybrať podľa množstva času, ktorý ste ochotní im obetovať. Vo všeobecnosti platí, že ich treba umiestniť tam, kde je veľa svetla, vlhkosti a tepla. Na niektoré typy by nemalo slnko svietiť priamo, potrebujú skôr tieň.

Správne zalievanie

Kvetináč s rastlinou by mal byť permanentne ponorený v 1-2 cm dažďovej alebo destilovanej vody.
Podstata spočíva v tom, aby bol substrát stále vlhký, nesmie úplne vyschnúť. V zime treba polievanie obmedziť, aby nezhnili korene.

Vhodné miesto

Najlepšie, čo môžete pre svoju rastlinku urobiť, je dať ju do záhrady. Musí mať dostatok svetla a slnka. Pokiaľ ju chcete pestovať na priamom slnku, musíte ju na to najskôr pripraviť.

masozravka (3)

 

Ak ju môžete pestovať len v interiéri, odporúča sa južná alebo západná okenná parapeta. Môžete ju dať aj do akvária, ktoré zvýši relatívnu vlhkosť vzduchu, nesmiete ho však zakrývať.

Mäsožravosť

To, čo robí Mucholapku podivnú zaujímavou, sú predovšetkým jej pasce. Netreba sa s nimi len tak zahrávať a skúšať ich účinnosť, pretože jedna pasca je schopná len trikrát stráviť hmyz a zvládne 10 sklapnutí naprázdno. Každým zaklapnutím je pasca pomalšia a menej účinnejšia, až nakoniec uhynie.

masozravka (2)

 

Určite mucholapke hmyz do pascí nedávajte nasilu, sama si dokáže chytiť, koľko potrebuje. V prípade, že bude mať naraz plných niekoľko pascí, nebude mať dostatok energie na strávenie hmyzu, a tak postupne jej pasca sčerná a zhnije.

 

(IP)
Foto: shutterstock